RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Suski: prezydent popierał reformę sądownictwa. Wykazał się niekonsekwencją

Marek Suski skomentował postawę prezydenta (fot. arch.PAP/Marcin Obara)
Marek Suski skomentował postawę prezydenta (fot. arch.PAP/Marcin Obara)

Wetując ustawę o Sądzie Najwyższym i nowelizację ustawy o KRS, prezydent wykazał się wysoką niekonsekwencją w działaniu – powiedział we wtorek Marek Suski (PiS). Zwrócił uwagę, że wcześniej Andrzej Duda „wielokrotnie popierał reformę sądownictwa”.

Europa komentuje weta prezydenta Dudy. „Niespodziewany ruch”

– Rada Europy wyraża zadowolenie z zawetowania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw o sądownictwie – powiedział w poniedziałek Daniel Holtgen,...

zobacz więcej

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych. W poniedziałek prezydent poinformował, że zdecydował o zawetowaniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent zapowiedział też przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

Suski był pytany w wywiadzie dla portalu wPolsce.pl, czy decyzja Dudy wywołała „polityczne trzęsienie ziemi” w PiS. „Raczej małe drżenie, a nie trzęsienie ziemi” – odparł poseł. „Nic tu się nie zawaliło. Nadal jest stabilna większość w Sejmie, jest rząd” – mówił. Zadeklarował, że PiS będzie kontynuował zapowiedziane reformy.

„Kto byt przewidział, że prezydent, który wielokrotnie popierał reformy systemu sądownictwa, zawetuje tą reformę, kiedy większość sejmowa ją przygotuje? To rzeczywiście jest zaskoczenie” – mówił poseł. W jego ocenie Andrzej Duda swoją decyzją „wykazał się wysoką niekonsekwencją w działaniu”. Zwłaszcza, jak argumentował, że zostały uwzględnione poprawki głowy państwa. „Mnie prezydent zawiódł tym, co zrobił” – podkreślił Suski.

Prezydent: społeczeństwo oczekuje, że sędzia będzie widział zza stosu akt tego, który przed nim staje

– Jeszcze w trakcie kampanii prezydenckiej podkreślałem wielokrotnie, że prezydent RP dwóm wielkim bytom powinien służyć – polskiemu narodowi i...

zobacz więcej

„Presja ulicy”

W jego ocenie Andrzej Duda „uległ presji ulicy”. „Po wymuszeniu demonstracjami na prezydencie weta, będzie efekt kolejnych manifestacji, bo opozycja zrozumiała, że ulicznymi burdami można wpłynąć na decyzję prezydenta” – powiedział. Jak zaznaczył, „uleganie czemuś takiemu to dolewanie oliwy do ognia”. Demonstracje przeciwników reformy sądownictwa należało „przetrzymać” – oświadczył poseł.

Wyraził nadzieję, że w przyszłości prezydent będzie pomagał, a nie przeszkadzał w przeprowadzaniu kolejnych zmian. „Raz mu się zdarzyło przeszkadzać, ale to jeszcze go nie przekreśla” – zaznaczył.

Pytany, czy jest możliwe, by kandydatem PiS w najbliższych wyborach prezydenckich została Beata Szydło, odparł: „Nawet jeżeli prezydent zawetował dwie ważne ustawy, to jeszcze nie jest powód, by przesądzać, kto będzie kandydatem popieranym przez PiS w następnych wyborach”. „Każdego powinno się oceniać na podstawie całej kadencji, a nie na podstawie jednego zdarzenia” – podkreślił Suski.

Dodał, że dla niego „nie jest oczywiste”, że Andrzej Duda, będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej