PiS niezmiennie cieszy się największym poparciem Polaków

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się dziś, Prawo i Sprawiedliwość ponownie bez trudu by je wygrało. Z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public dla TVP wynika, że na partię rządzącą zagłosowałoby 35 proc. Polaków. Na drugim miejscu jest Platforma Obywatelska (21 proc.).

Kantar Public: 38 proc. poparcia dla PiS, 19 proc. dla PO; cztery partie w Sejmie

38 proc. osób deklarujących w lipcu gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu zamierza głosować na PiS – wynika z sondażu Kantar Public. Na...

zobacz więcej

Sondaż przeprowadzono w dniach 22-24 lipca. W porównaniu z kwietniem liczba osób chcących zagłosować na PiS wzrosła o 4 pkt. proc., zaś rozważających oddanie głosu na PO spadła aż o 8 pkt. proc.

W Sejmie znalazły się jeszcze dwie partie – Kukiz’15 (11 proc.; wzrost o 2 pkt. proc.) oraz Nowoczesna (10 proc.; wzrost o 6 pkt. proc.). Progu wyborczego nie przekroczyłyby SLD (4 proc.; spadek o 1 pkt. proc.) i PSL (3 proc.; wzrost o 1 pkt. proc.).

Możliwość oddania głosu na Partię Razem zadeklarowało 2 proc. ankietowanych, co jest takim samym wynikiem jak w kwietniu, z kolei na partię Wolność! – 1 proc. (spadek o 1 pkt. proc.). Z sondażu wynika, że 4 proc. zagłosowałoby na inną partię, zaś 9 proc. nie wie kogo poprzeć.

Na pytania o zagłosowanie na kandydata konkretnej partii, bez możliwości odpowiedzi „nie wiem”, na PiS oddałoby głos 39 proc. ankietowanych. Na kolejnych miejscach są PO (23 proc.), Kukiz’15 (12 proc.), Nowoczesna (11 proc.), SLD (4 proc.), PSL (3 proc.), Partia Razem (3 proc.) i Wolność! (1 proc.).

(graf. Kantar Public)

W sondażu zapytano również Polaków o gospodarkę. W opinii 44 proc. ankietowanych rząd Beaty Szydło lepiej dba o gospodarkę niż rządy Donalda Tuska i Ewy Kopaczy (34 proc.). 22 proc. osób nie ma w tej kwestii zdania.

Badanie Kantar Public przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, techniką wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI).

(graf. Kantar Public)

źródło:
Zobacz więcej