RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Prezydent wziął na siebie odpowiedzialność za reformę sądownictwa”

– Mamy pewną jasność, jak wygląda sytuacja. Wiemy już, że prezydent Andrzej Duda podjął się wystąpić z inicjatywą reformy wymiaru sprawiedliwości, wziął na siebie odpowiedzialność tej reformy. Dlatego my będziemy teraz uważnie się temu przyglądać i śledzić kolejne kroki. Na pewno w tej sprawie w najbliższym czasie premier spotka się z ministrem Ziobro po to, by omówić obecną sytuację i co w takiej sytuacji powinien zrobić rząd – stwierdził rzecznik rządu Rafał Bochenek w programie „Gość poranka” w TVP Info.

Macierewicz: będą zmiany w sądownictwie bez względu na trudności

– Rząd nie cofnie się z drogi reform wymiaru sprawiedliwości. Będziemy dążyli do tego, żeby niezbędne zmiany zostały zrealizowane jak najszybciej –...

zobacz więcej

Zdaniem rzecznika rządu „70 proc. Polaków popiera te reformy”.

– Szkoda, że prezydent je zawetował. Trudno oczywiście zrozumieć decyzję prezydenta, aczkolwiek wczoraj mieliśmy okazję wysłuchać wystąpienia i na konferencji, i w trakcie orędzia. Rozumiem, że rozmawiał z różnymi środowiskami, prawnikami, filozofami, innymi ekspertami, politykami. Natomiast my jako Prawo i Sprawiedliwość oraz premier Szydło wsłuchujemy się w głos Polaków. Od początku podkreślamy, iż ta reforma będzie przeprowadzona niezależnie od tego, czy te weta będą następowały, czy nie – dodał Bochenek.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o podpisaniu nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych. Prezydent zapowiedział też przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

źródło:
Zobacz więcej