RAPORT

Wojna na Ukrainie

Berlinale: Wajda z nagrodą im. Alfreda Bauera

Berlinale: Wajda z nagrodą im. Alfreda Bauera
Andrzej Wajda na 59. Berlinale (fot. PAP/EPA)

Reżyser Andrzej Wajda dostał Nagrodę im. Alfreda Bauera na 59. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za film „Tatarak” – ogłosiło w sobotę jury. Główną nagrodę Berlinale, Złotego Niedźwiedzia, otrzymał peruwiański film „La Teta Asustada” w reżyserii Claudii Llosy.

To nagroda dla Krystyny Jandy, która oddała temu filmowi nie tylko swój talent, ale też część swojego życia – powiedział Andrzej Wajda podczas sobotniej uroczystości.

Nagroda im. Alfreda Bauera przyznawana jest reżyserom, którzy wyznaczają nowe perspektywy sztuki filmowej. Jury 59. Berlinale przyznało dwie takie nagrody. Laureatem, obok Andrzeja Wajdy, został młody argentyński reżyser Adrian Biniez za film „Giganci”.

Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film otrzymał w Berlinie peruwiański obraz „La Teta Asustada” w reżyserii Claudii Llosy. Peru uczestniczyło w berlińskim festiwalu po raz pierwszy i od razu zdobyło główną nagrodę.

Srebrny Niedźwiedź dla najlepszej aktorki przypadł Austriaczce Birgit Minichmayr za rolę w niemieckim filmie „Alle Anderen”, który wyreżyserowała Maren Ade.

Laureatem Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego aktora został Sotigui Kouyate. Urodzony w Mali aktor został nagrodzony za rolę w filmie “London River” francuskiego reżysera Rachida Bouchareba. Gra ojca, który po zamachach terrorystycznych w Londynie w 2005 roku poszukuje zaginionego syna.

Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymał Irańczyk Asghar Farhadi za film „About Elly”. Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz uhonorowano amerykański film „The Messenger”.

Wielką Nagrodą Jury podzieliły się filmu „Alle Anderen” i „Gigante” młodego argentyńskiego reżysera Adriana Binieza.

Berlinale: Wajda z nagrodą im. Alfreda Bauera
Berlinale: Wajda z nagrodą im. Alfreda Bauera
Od lewej: austriacka aktorka Birgit Minichmayr, przewodnicząca jury Tilda Swinton, niemiecka reżyser Maren Ade, aktorka Magaly Solier i reżyser Claudia Llosa (fot. PAP/EPA)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej