RAPORT

Pogarda

Prezydent: społeczeństwo oczekuje, że sędzia będzie widział zza stosu akt tego, który przed nim staje

Najnowsze

Popularne

– Jeszcze w trakcie kampanii prezydenckiej podkreślałem wielokrotnie, że prezydent RP dwóm wielkim bytom powinien służyć – polskiemu narodowi i polskiemu państwu. Zadaniem prezydenta jest o dobro narodu dbać i czynić wszystko, by zapewnić mu pomyślność, a także bezpieczeństwo – mówił w swoim orędziu prezydent RP Andrzej Duda.

– Zadaniem prezydenta jest także dbanie o jakość funkcjonowania państwa i jego instytucji. Wymiar sprawiedliwości jest jedną z tych instytucji, które odgrywają niebywale ważną rolę w systemie społeczno-politycznym. Od jakości jego funkcjonowania zależy zaufanie społeczeństwa do państwa i jego instytucji – mówił prezydent.

Powiedział, że w ostatnich latach postulat reformy wymiaru sprawiedliwości powtarza się wielokrotnie.

– Niestety, wielu ludzi przez wymiar sprawiedliwości zostało skrzywdzonych i mają głębokie poczucie niesprawiedliwości. Społeczeństwo oczekuje od sędziów, że będą fachowcami, że będą etycznie i krystalicznie uczciwi, że będą wydawali wyroki tak jak przysięgają. Bezstronnie, według swojego sumienia, ale także, że będą zawsze pamiętali, że wymierzają sprawiedliwość wobec ludzi, że sędzia będzie widział zza stosu akt na swoim stole tego, który przed nim staje i oczekuje po prostu sprawiedliwości – mówił.

Prezydent stwierdził, że bez reformy systemu sprawiedliwości nie ma możliwości budowania sprawiedliwego państwa, czyli takiego, które równo traktuje swoich obywateli i do którego Polacy mają zaufanie.

„Prezydent pozytywnie ocenia ustawę o ustroju sądów”

– Przewidziane w ustawie o ustroju sądów powszechnych narzędzia są w ocenie prezydenta pozytywne – powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł...

zobacz więcej

– Zmiany są niezbędne na płaszczyźnie proceduralnej, formalnej, ale także na płaszczyźnie etycznej. Przygotowane przez parlament ustawy reformujące system wymiaru sprawiedliwości w dużej części wychodziły naprzeciw społecznym oczekiwaniom. Nie mogłem jednak jako prezydent ich zaakceptować i korzystam z prawa weta, bo wymagają one zmian zapewniających ich zgodność z konstytucją. Aby utrzymywały niezależność władzy sądowniczej, ale bez poczucia absolutnej nadrzędności i bezkarności oraz stwarzały warunki, by sędziowie czuli się niezależni od wszelkiego rodzaju nacisków – mówił.

Andrzej Duda zapowiedział, że biorąc to pod uwagę w najbliższym czasie przedstawi nowe wersje projektów reformujących sądownictwo. – Wierzę, że w możliwe krótkim terminie te poprawione ustawy zostaną przez polski parlament uchwalone i mądra, propaństwowa, a przede wszystkim prospołeczna reforma wymiaru sprawiedliwości stanie się faktem. Ludzie na to czekają – powiedział.

(fot. PAP/Paweł Supernak)
(fot. PAP/Paweł Supernak)

Beata Szydło: weto prezydenta spowolniło pracę nad reformą. Nie cofniemy się

W specjalnym oświadczeniu premier Beata Szydło podkreśliła, że reforma w wymiarze sprawiedliwości jest niezbędna i oczekują jej Polacy. Beata...

zobacz więcej

Dodał, że od niemal dwóch lat obóz „dobrej zmiany” reformuje Polskę tak, aby państwo było bardziej przyjazne dla obywateli. – Jestem głęboko przekonany, że solidnie i mądrze przygotowana reforma sądów przyczyni się do tego, by jeszcze skuteczniej budować dobrą przyszłość naszej ojczyzny jako państwa sprawiedliwego i silnego państwa, które szanuje i chroni zwykłego człowieka. Przecież wszyscy marzymy, by żyć w kraju wolnym, demokratycznym, bezpiecznym i dostatnim – podsumował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej