Trzech obywateli Polski w organizacji terrorystycznej? Jest śledztwo

Jest śledztwo ws. udziału trzech obywateli polskich w zbrojnych grupach przestępczych o charakterze terrorystycznym (fot. REUTERS/Social Media Website via Reuters TV)

Jest śledztwo ws. udziału trzech obywateli polskich w zbrojnych grupach przestępczych, które mają działać w celu popełniania przestępstw o charakterze terrorystycznym. Chodzi m.in. o Waila Awada oraz Karima Labidi poszukiwanych przez Interpol.

Katar musi złożyć deklarację walki z terroryzmem. Kraje arabskie czekają

Cztery kraje arabskie, które w czerwcu zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem, zaapelowały do tego państwa o przyjęcie sześciu zasad walki z...

zobacz więcej

Informację o trwającym śledztwie wobec trzech osób potwierdza łódzki wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej. Chodzi o osoby, które oprócz obywatelstwa innego kraju mają też obywatelstwo polskie i są ścigane m.in. przez Interpol.

Zarzuty: udział w grupie przestępczej

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że śledztwo nadzorowane jest przez łódzki wydział zamiejscowy PK. Zapewnił jednocześnie, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego realizuje na bieżąco obowiązki zapisane w ustawie o ABW i AW oraz w ustawie o działaniach antyterrorystycznych.

Jak informuje łódzki wydział zamiejscowy PK, wobec trzech mężczyzn wydane zostały w tym śledztwie postanowienia o przedstawieniu zarzutów udziału w grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Dotychczas prokuratura nie ogłosiła podejrzanym zarzutów, bo nie przebywają oni w Polsce, a ich aktualne miejsce pobytu nie jest znane organom ścigania. Poszukiwani są zarówno na terenie Polski jak i innych krajów Unii Europejskiej.

Wail i Karim, obywatele Polski

Według prokuratury grupa miała na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat ośmiu.

Chodzi m.in. o poszukiwanych przez Interpol listem gończym: Waila Awada, urodzonego w Sudanie, obywatela Sudanu i Polski oraz Karima Labidi, urodzonego w Le Kram w Tunezji, z obywatelstwem Tunezji i Polski.

Podczas lotu chciał otworzyć drzwi. Na Polaku usiedli współpasażerowie

Młody Polak postawił na nogi współpasażerów lotu do Londynu, kiedy na pół godziny przed lądowaniem sięgnął do drzwi, żeby je otworzyć. Przed...

zobacz więcej

W odrębnym postępowaniu do Sądu Okręgowego w Łodzi trafił z tego wydziału PK akt oskarżenia przeciwko Polakowi – 25-letniemu Dawidowi Ł. On również oskarżony został o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Również ona miała na celu popełnianie przestępstw terrorystycznych, za które grozi osiem lat więzienia – podali śledczy.

W czasie śledztwa ustalono, że Dawid Ł. przedostał się do Syrii przez Turcję wiosną 2014 r. i przebywał tam prawie rok. Tam, według prokuratury, przyłączył się do zbrojnej organizacji islamskiej. Jej celem było wprowadzenie na terytorium Syrii struktury rządzącej się prawami szariatu.

Zatrzymany w Norwegii, deportowany do Polski

Według prokuratury Ł. w kwietniu 2015 r. wrócił do Norwegii, w której wcześniej mieszkał. Tam został zatrzymany, a następnie, jesienią 2015 r., deportowany do Polski.

W tej sprawie jest jeszcze jeden oskarżony, który ma odpowiedzieć przed sądem za to, że posiadając wiarygodne informacje o popełnionych przez inne osoby przestępstwach o charakterze terrorystycznym, nie zawiadomił o tym, za co grozi do trzech lat więzienia.

źródło:

Zobacz więcej