RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rafalska: od 1 sierpnia można składać wnioski o 500 plus

30 września kończy się obecny okres zasiłkowy (fot. arch.PAP/Marcin Obara)
30 września kończy się obecny okres zasiłkowy (fot. arch.PAP/Marcin Obara)

– Jeżeli rodziny chcą dalej otrzymywać świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus muszą złożyć nowy wniosek – powiedziała w poniedziałek Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Zaznaczyła, że 30 września kończy się obecny okres zasiłkowy. Od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o przyznanie kolejnych środków.

CBOS: prawie połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby rodziny

Blisko połowa Polaków (44 proc.) pieniądze z programu 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia (34 proc.) wydziela je z domowego...

zobacz więcej

– Wnioski nie są składane z urzędu, nie są automatycznie realizowane. Wniosek musimy od nowa wypełnić – wyjaśniała Rafalska. Dodała, że jeżeli złożymy wniosek do 30 sierpnia, to przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego nastąpi do 31 października, czyli nie będzie przerwy w jego wypłacaniu.

Jeżeli złożymy wniosek we wrześniu, to wypłata nastąpi nie później niż do 30 listopada, z wyrównaniem za październik i listopad – oświadczyła minister.

Jak podkreśliła, jeżeli ktoś złoży wniosek o świadczenie wychowawcze dopiero w listopadzie, to nie dostanie wyrównania za poprzednie miesiące.

Od 1 sierpnia można składać takie wnioski m.in. o zasiłki rodzinne i zasiłki z funduszu alimentacyjnego.

źródło:

Zobacz więcej