RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Trump poprze ustawę o sankcjach wobec Rosji. Weto zostałoby odrzucone

Prezydent Donald |Trump (fot. PAP/EPA/Ron Sachs / POOL)
Prezydent Donald |Trump (fot. PAP/EPA/Ron Sachs / POOL)

Najnowsze

Popularne

– Prezydent Donald Trump poprze ponadpartyjne porozumienie w Kongresie w sprawie zaostrzenia sankcji wobec Rosji w związku z jej ingerowaniem w wybory w USA i rolą w konflikcie na Ukrainie – oświadczyła w niedzielę (czasu lokalnego) rzeczniczka Białego Domu.

Nowe sankcje wobec Rosji i Iranu. USA odpowiadają na cyberataki

Miażdżącą większością głosów przyjął amerykański Senat ustawę przewidującą nowe sankcje wobec Rosji. Aż 98 senatorów głosowało „za”, a tylko dwóch...

zobacz więcej

– Administracja popiera twarde stanowisko wobec Rosji, szczególnie jeśli chodzi o kwestię nałożenia tych sankcji – podkreśliła Sarah Sanders w programie „This Week” na antenie stacji ABC News. – W pierwotnej wersji ta ustawa (w sprawie sankcji) była źle napisana, ale podjęliśmy współpracę z Izbą Reprezentantów i Senatem – z czego administracja się cieszy – by wprowadzić konieczne zmiany. Popieramy tę ustawę w obecnej wersji – dodała rzeczniczka.

Porozumienie przedstawicieli Partii Demokratycznej i Republikańskiej stawia kongresmenów obu ugrupowań na kursie kolizyjnym z Białym Domem, który starał się zablokować przyjęcie ustawy o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji, a prezydent Donald Trump jest zwolennikiem ocieplenia relacji z Moskwą – oceniła agencja AP.

„Rosja zaczęła pracę nad działaniami w reakcji na nowe sankcje USA”

– Rosja rozpoczęła opracowywanie kroków, które podejmie w odpowiedzi na rozszerzenie przez USA sankcji wobec jej firm, instytucji i przedstawicieli...

zobacz więcej

Spowolnienie prac nad ustawą

Administracji do tej pory udawało się wybiegami proceduralnymi spowolnić pracę nad ustawą w Izbie Reprezentantów, teraz jednak może ona zostać przegłosowana we wtorek, czyli jeszcze przed sierpniową przerwą w pracach Kongresu. Biały Dom ma poważne zastrzeżenia do szczególnie ważnego zapisu, zgodnie z którym prezydent musiałby uzyskać aprobatę kongresmenów, gdyby zamierzał złagodzić lub znieść sankcje wobec Rosji.

Według AP, gdyby teraz Biały Dom usiłował zawetować projekt ustawy, wywołałby protesty zarówno Republikanów, jak i Demokratów w Izbie Reprezentantów, a ewentualne weto prezydenta zostałoby odrzucone. AFP komentuje zaś, że ustawa de facto „zwiąże ręce” administracji i podda kontroli Kongresu jej działania mające na celu nawiązanie bliższych relacji z Moskwą.

Poza sankcjami wobec Rosji demokratyczni i republikańscy kongresmeni uzgodnili też plan sankcji wobec Iranu i Korei Północnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej