RAPORT

Pogarda

Fiskus sprawdza rozmowy i twarde dyski. „Nie musi tego uzasadniać”

Służbę celną najczęściej interesowali internauci (fot. flickr.com/hillary)
Służbę celną najczęściej interesowali internauci (fot. flickr.com/hillary)

Najnowsze

Popularne

Ponad 2,8 tys. razy wydział skarbowy pytał w 2016 roku o billingi, a ponad 2,3 tys. razy o dane abonentów, a nawet ich lokalizację (714 razy). Służbę celną najczęściej interesowali internauci (277 razy) – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Fiskus wpadnie z niezapowiedzianą kontrolą?

W przypadku wystąpienia o zwrot podatku możliwa będzie niezapowiedziana kontrola skarbówki. Fiskus uzyska takie prawo jeżeli zaczną obowiązywać...

zobacz więcej

„Fiskus może prosić operatorów telekomunikacyjnych, internetowych lub pocztowych o informacje w celu wykrywania przestępstw skarbowych albo zapobiegania im. Nie musi jednak takich okoliczności uzasadniać” – czytamy w artykule.

Od wejścia w życie reformy KAS w marcu br. uprawnienia do pozyskiwania danych mają głównie funkcjonariusze urzędów celno-skarbowych, wykonujący czynności operacyjno-rozpoznawcze. Dane mogą być przetwarzane przez nich bez wiedzy i zgody osoby, której dotyczą.

„W praktyce nad pozyskiwaniem informacji nikt nie sprawuje realnej kontroli” – alarmuje dziennik.

NIK chwali skarbówkę. „Działa skuteczniej”

Fiskus z większym szacunkiem traktuje podatników i działa skuteczniej – także dzięki perswazji i zachęcaniu do wpłat, zanim wytoczy ciężkie działa....

zobacz więcej

Rola sądów okręgowych

Formalnie kontrolę mają bowiem sądy okręgowe. Jest ona „jednak nieefektywna i sprowadza się jedynie do przekazywania sądowi półrocznych sprawozdań. Sąd może de facto tylko zapoznać się z materiałami uzasadniającymi udostępnienie danych telekomunikacyjnych, pocztowych lub internetowych” – zauważa dziennik i przypomina, że „takie rozwiązanie krytykowała m.in. Krajowa Rada Sądownictwa” oraz generalny inspektor ochrony danych osobowych.

– Problem polega na tym, że przepisy pozwalające fiskusowi na inwigilację nadal nie spełniają standardów wynikających z konstytucji i prawa międzynarodowego – wskazał w komentarzu dla gazety Łukasz Mróz, prawnik w Antas Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej