RAPORT

Pogarda

Czabański: media komercyjne zachowują się jak zbrojne ramię opozycji

Protesty przeciw reformie sądownictwa trwają od kilku dni (fot. PAP/Paweł Supernak)
Protesty przeciw reformie sądownictwa trwają od kilku dni (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Media komercyjne są bardzo zaangażowaną, wojującą stroną sporu politycznego, zachowują się jak zbrojne ramię opozycji – powiedział szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański (PiS) portalowi wPolityce. Jego zdaniem, że na tym tle media publiczne są „bardzo wstrzemięźliwe w swoim przekazie”.

„Chcemy weta”. Protesty przed Senatem, sądami i w Juracie

Protesty przeciw zmianom w sądownictwie, w tym ustawie o Sądzie Najwyższym odbyły się w całym kraju w piątek wieczorem. Demonstrowano pod siedzibą...

zobacz więcej

Czabański ocenił jednocześnie, że w obecnej sytuacji media powinny „relacjonować i tonować emocje”. – Nie ukrywać żadnych faktów, ale też nie podgrzewać atmosfery – dodał.

W rozmowie z portalem wPolityce przewodniczący Rady Mediów Narodowych uznał za niedopuszczalne przypadki agresji ze strony dziennikarzy oraz wymierzone w dziennikarzy w czasie toczących się w ostatnich dniach protestów przeciw ustawie o Sądzie Najwyższym. – Nie wolno atakować dziennikarzy. To wymaga potępienia – powiedział Czabański.

Pytany, jak zapobiegać tego typu sytuacjom, zaznaczył zarazem, że ważne jest, aby „sami dziennikarze zachowywali się spokojnie”. – Teraz sytuacja jest napięta. Opozycja stara się spowodować atmosferę wojny totalnej. Część ludzi nie wytrzymuje tego nerwowo i zachowuje się w sposób niewłaściwy. Ale jeżeli to robią dziennikarze, to powinni trzymać nerwy na wodzy. Tak samo politycy – mówił.

Zdaniem szefa RMN, chociaż „każdy może mieć swoje poglądy”, to jeśli jest się dziennikarzem czy gospodarzem programu, to „te poglądy trzeba schować i zadawać pytania”.

Protest przed domem Jarosława Kaczyńskiego. Przeciwnicy reformy sądownictwa kontra kluby „GP”

Choć parlament zakończył już prace nad reformą wymiaru sprawiedliwości, opozycja wciąż protestuje. W kilku miastach w Polsce odbyły się w sobotę...

zobacz więcej

Media powinny tonować emocje

Czabański był też pytany o to, jak ocenia rolę mediów prywatnych, które nawoływały, razem z opozycją, do wyjścia na ulice i protestowania w sprawie reform wymiaru sprawiedliwości.

 – Media komercyjne, głównie TVN, nie zachowują się już jak media – odpowiedział.

– Jeśli Tomasz Lis wzywa, żeby zrobić Majdan w Polsce, to nie można nazywać go przedstawicielem mediów. Tego rodzaju media są bardzo zaangażowaną, wojującą stroną sporu politycznego. Nie pełnią już roli mediów – przekonywał szef RMN.

Według niego w sytuacji, kiedy „tamta strona zaczyna się zachowywać jak zbrojne ramię opozycji”, media publiczne są i tak „bardzo wstrzemięźliwe w swoim przekazie”. – I oby wytrzymały nerwowo tę sytuację. Media w tej sytuacji powinny relacjonować i tonować emocje. Nie ukrywać żadnych faktów, ale też nie podgrzewać atmosfery – mówił Czabański. – Ja wiem, że to jest trudne. Ale tak być powinno – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej