Zmarła najstarsza Polka. Jadwiga Szubartowicz miała 111 lat

W wieku 111 lat i 9 miesięcy zmarła najstarsza Polka, lublinianka - Jadwiga Szubartowicz. Przez całe życie była związana z Lublinem. W dzieciństwie przez kilka lat mieszkała z rodziną w Rosji, gdzie była świadkiem rewolucji październikowej, którą przeżyła w Sankt Petersburgu.

Medal 700-lecia dla najstarszej Polki. Pani Jadwiga ma ponad 111 lat

zobacz więcej

Jadwiga Szubartowicz z domu Skawińska urodziła się w Lublinie 16 października 1905 roku. Ukończyła Gimnazjum Sióstr Urszulanek i 5-letnie studia pedagogiczne. Przed II wojną światową pracowała w redakcji Kuriera Lubelskiego, potem w Izbie Rzemieślniczej, była księgową. W 2016 roku uroczyście obchodziła 111. urodziny, a 7 marca 2017 roku, jako pierwsza lublinianka została uhonorowana medalem 700-lecia miasta.

Tego dnia, jej wiek został oficjalnie potwierdzony przez Gerontology Research Group i portal Najstarsi Polacy, organizacje naukowe zajmujące się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością. Ostatnie miesiące spędziła w Domu Pomocy Społecznej w Lublinie przy ulicy Ametystowej.

Zapytana w kwietniu tego roku o to co wg niej w życiu jest najważniejsze, odpowiedziała z przekonaniem: Miłość. – Życie człowieka na tej Ziemi nie jest proste ani łatwe. Trzeba stale się dokształcać i doskonalić. Z pomocą Boga, szukać piękna, dobra i prawdy, a zło niszczyć i łamać. Taka zawsze była moja recepta – mówiła pytana o życiowe motto.

Do ostatnich dni była aktywna. Niespełna miesiąc temu, 23 czerwca, podczas festynu „Powitanie lata” w nagraniu dla Radia Lublin, zalecała, aby „Wykorzystywać każdy dzień i codziennie cieszyć się słońcem”.

źródło:
Zobacz więcej