RAPORT

Wojna na Ukrainie

Najdroższe w Europie? Zobacz, ile wydajemy na sądownictwo w Polsce

Polskie sądy należą do najdroższych w Europie. Wydatki na sądownictwo stanowią ponad 3 proc. budżetu państwa – więcej wydają tylko Duńczycy i Irlandczycy. W tym roku wydatki na sądownictwo wyniosą w naszym kraju ponad 7 mld zł.

„Wolne sądy!”. Masowe protesty opozycji w kilku miastach

W Warszawie i wielu innych miastach odbyły się protesty opozycji i jej zwolenników przeciwko przegłosowanej przez Sejm ustawie o Sądzie Najwyższym....

zobacz więcej

– Problemem sądów jest to, że zajmują się zbyt dużą liczbą spraw. Te bardzo drobne są zbyt często rozpatrywane tak jak duże. Wiele obowiązków, które wykonują sądy, można powierzyć innym organom, m.in. czynności o charakterze administracyjnym – uważa Paweł Budrewicz z Centrum im. Adama Smitha.

Zdaniem ekonomisty wiele spraw można uprościć dzięki unowocześnieniu sądów. – W dobie komputeryzacji z Krajowego Rejestru Sądowego można by w 90 proc. „wyeliminować” czynnik ludzki, a zasoby przeznaczyć na coś innego. […] Wiele czynności mogliby robić też notariusze – dodał. – Sędzia połowę czasu traci na rzeczy, których z powodzeniem może nie robić – podkreślił.

Ile sądów jest w Polsce?

W Polsce jest 377 sądów. W 2015 r. wpłynęło do nich ok. 15 mln spraw. Ich liczba rośnie lawinowo; w 2010 r. było to już 10 mln.

Sądy zatrudniają ok. 10 tys. sędziów. Coraz więcej jest asystentów sędziego, którzy mogą załatwiać prostsze sprawy; na razie jest ich ponad 3 tys.

Ile wydajemy na sądy?

Na sądy wydajemy w przeliczeniu na mieszkańca 50 euro rocznie. To nieco więcej niż w krajach Europy Wschodniej. Natomiast Niemcy i Wielka Brytania wydają trzy razy więcej niż Polska.

Inaczej sytuacja się przedstawia, jeśli chodzi o procentowy udział wydatków budżetowych. Polska, z odsetkiem 3,2 proc. PKB należy do państw, które najwięcej przeznaczają na ten cel. W tym samym szeregu stoją Dania, Irlandia i Węgry.

Poniżej 1 proc. PKB wydają Luksemburg, Belgia, Czechy, Austria, Hiszpania i Cypr.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej