Silne trzęsienie ziemi między Turcją a Grecją. „Panika w hotelu”

Epicentrum miało miejsce niedaleko kurortu Bodrum w południowej Turcji (fot. Wiki/fatihset)

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,7 nawiedziło południowo-zachodnie wybrzeże Turcji – poinformowała w nocy z czwartku na piątek amerykańska służba geologiczna USGS. Wiadomo, że w katastrofie zginęło dwóch turystów z Turcji i Szwecji. Rannych zaś jest około 190 osób. Na platformę Twoje Info otrzymujemy relacje od polskich turystów.

Silne trzęsienie ziemi na Krecie. Nie ma informacji o stratach

Do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,3 doszło w sobotę wieczorem na Krecie – poinformował Grecki Instytut Geodynamiki. Na razie nie ma...

zobacz więcej

Turyści zginęli, gdy zawalił się dach baru w starej części miasta Kos, głównego portu wyspy – powiedział Stephanos Kolokuris, komendant tamtejszej straży pożarnej. Epicentrum znajdowało się w odległości 10 km od tureckiego kurortu Bodrum i 16 km od wybrzeży Kos. Jego ognisko znajdowało się dość płytko, bo na głębokości około 10 km pod dnem Morza Egejskiego. Trzęsienie były odczuwalne również na pobliskiej greckiej wyspie Rodos.

Są zabici i ranni

Burmistrz wyspy Kos George Kyritsis powiedział agencji Reutera, że w wyniku trzęsienia na wyspie zginęły dwie osoby, zaś wiele zostało rannych. Poinformował także, że zniszczenia są duże.

W Grecji i Turcji rannych zostało około 190 osób, w większości niegroźnie. Pierwsze doniesienia mówią też o zniszczeniach materialnych. Są informacje o uszkodzeniach w miejscowym porcie, w pobliżu którego znajduje się wiele barów i kafejek. Na platformę Twoje Info otrzymaliśmy kilka zgłoszeń od polskich turystów przebywających w Turcji. – Około godziny 1.50 w nocy (w Polsce 0.50 – przyp. red.) nawiedziło nas trzęsienie ziemi trwające około 10 sekund. Wszyscy w panice wybiegli z hotelu – relacjonował p. Krzysztof Nowakowski.

Niespełna dwie godziny później nastąpił kolejny wstrząs, tym razem słabszy – o sile 4,7 stopnia w skali Richtera. Wielu turystów spędziło noc pod gołym niebem. Przez Turcję biegną liczne uskoki tektoniczne, dlatego trzęsienia ziemi są tam częstym zjawiskiem. W październiku 2011 roku trzęsienie ziemi zabiło w prowincji Wan ponad 600 osób. W 1999 roku w północno-zachodniej Turcji dwa silne trzęsienia spowodowały śmierć blisko 20 tys. osób.

banner

źródło:
Zobacz więcej