RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Agresja i frustracja elit III RP nie zatrzyma procesów naprawczych”

– Opozycja dziś krzyczy i tupie. Dlatego apeluję o rozsądek i odpowiedzialność. A państwa pragnę zapewnić, że oczekiwane przez was reformy wejdą w życie – powiedziała premier Beata Szydło podczas telewizyjnego orędzia. – Prawo i Sprawiedliwość reformuje sądy po to, by pracowały dobrze i uczciwie – zaznaczyła szefowa polskiego rządu i dodała, że reforma sądy muszą służyć wszystkim Polakom.

Ziobro: dzisiejszy dzień to koniec „nadzwyczajnej kasty”

Nie ma sprawiedliwego wyroku bez uczciwego sędziego; chcemy żeby Polacy idąc do sądu wiedzieli, że trafią na uczciwy sąd i spotkają na końcu...

zobacz więcej

W wystąpieniu w czwartek wieczorem premier nawiązała do prac w parlamencie nad reformą sądów.

– Wiemy, że funkcjonują one źle. Dlatego odpowiadamy na powszechne oczekiwanie Polaków, którzy chcą, by sądy działały sprawnie i uczciwie. Dziś tak nie jest. Nad korporacją sędziowską nie ma w Polsce demokratycznej kontroli. Chcemy ją wprowadzić, tak jak ma to miejsce choćby w krajach Europy Zachodniej: Niemczech, Danii, Norwegii, Szwajcarii, Holandii czy Belgii – powiedziała Szydło.

– Państwa niepokój może wywoływać atmosfera, jaka panuje wokół reformy sądownictwa – zwróciła się w orędziu do Polaków premier Szydło.

Według niej awantury pokazywane w mediach wzbudza opozycja, która dziś określa się jako „totalna”. – A przecież w poprzedniej kadencji ci sami politycy przekonywali, że reprezentują racjonalną i niekonfliktową stronę sceny politycznej – podkreśliła premier.

Mówi się, że Temida jest ślepa. Jej zasłonięte oczy symbolizują równość wobec prawa. W Polsce do tej pory Temida miała zasłonięte tylko jedno oko

„Niszczycie fundamenty wolności”. Sejm uchwalił ustawę o Sądzie Najwyższym

Sejm uchwalił w czwartek nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku....

zobacz więcej

Oblicze opozycji

– Gdy Polacy odsunęli ich od władzy, pokazali swe prawdziwe oblicze. Anarchia, agresja, przepychanki i prowokacje zamiast merytorycznej debaty. Do tego wyrywanie mikrofonu, gaszenie światła, nawoływanie do protestów na ulicach i donosy za granicę. To przejaw buty i oderwanie się od problemów zwykłych obywateli – mówiła szefowa rządu.

Jak podkreśliła, Polacy chcą sprawiedliwości społecznej. – Mówi się, że Temida jest ślepa. Jej zasłonięte oczy symbolizują równość wobec prawa. W Polsce do tej pory Temida miała zasłonięte tylko jedno oko. Rzadko widziała przestępstwa popełniane przez silnych. Za to słabi nie zawsze mogli liczyć na sprawiedliwość – zaznaczyła.

„Większość sędziów pracuje uczciwie”

W swym orędziu szefowa rządu podkreśliła, że większość sędziów pracuje uczciwie. – Ale opinię o nich psują liczne przykłady patologii w środowisku, które nie potrafiło się samo oczyścić. A politycy opozycji, którzy dziś krzyczą najgłośniej, nic w tej sprawie nie zrobili, kiedy rządzili – uznała.

– My jesteśmy władzą odpowiedzialną. Jeśli na coś się umówiliśmy z obywatelami, to chcemy tego dotrzymać. Mamy wizję, zmian dlatego prace są szybkie i zdecydowane. Nie ulegniemy presji. Nie damy się zastraszyć polskim i zagranicznym obrońcom interesów elit – oświadczyła.

Prawo i Sprawiedliwość reformuje sądy po to, by pracowały dobrze i uczciwie i aby służyły wszystkim Polakom

Rzeczniczka PiS: przestań, Grzegorzu Schetyno, straszyć, bo ja się nie boję

– Mam nadzieję, że reforma wymiaru sprawiedliwości spotka się z akceptacją prezydenta Andrzeja Dudy, bo obiecaliśmy ją Polakom podczas kampanii...

zobacz więcej

Jak mówiła Szydło, PiS szło do wyborów z przesłaniem naprawy państwa. Uznała, że polskie sprawy idą dziś w dobrym kierunku i Polacy czują się bezpiecznie.

– Jako premier mam obowiązek zapewnić was, że agresja i frustracja elit III RP nie zatrzyma procesów naprawczych. Bo dzięki nim więcej pieniędzy ze wzrostu gospodarczego trafia do kieszeni zwykłych Polaków – zaznaczyła premier.

– Opozycja dziś krzyczy i tupie, dlatego apeluję o rozsądek i odpowiedzialność – mówiła. – A państwa pragnę zapewnić, że oczekiwane przez was reformy wejdą w życie – podkreśliła Szydło.

Jak mówiła, w czasie niedzielnej demonstracji politycy opozycji wyświetlili na murze Sądu Najwyższego napis: „To jest nasz sąd”. – Prawo i Sprawiedliwość reformuje sądy po to, by pracowały dobrze i uczciwie i aby służyły wszystkim Polakom – zakończyła premier.

źródło:
Zobacz więcej