RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

W 2017 roku na drogach zginęło ponad 1100 osób

W pierwszej połowie roku w ponad 14 tys. wypadków drogowych zginęło 1130 osób, a ponad 17 tys. zostało rannych. To o 1249 mniej wypadków niż w pierwszym półroczu 2016 r. Spadła także liczba zabitych i rannych – podała w czwartek Komenda Główna Policji.

Polska w niechlubnej czołówce w UE. Za dużo ludzi ginie na drogach

Liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych spadła w 2016 r. w całej UE o 2 proc. – wynika z danych przedstawionych przez KE. W tym samym okresie...

zobacz więcej

Według danych KGP od stycznia do czerwca w Polsce doszło do 14 127 wypadków, w których zginęło 1130 osób a 17175 zostało rannych – jest to o 1249 mniej wypadków w porównaniu do półrocza 2016 r. Mniej jest także rannych; o ponad 1000 i zabitych; o prawie 200. W ocenie policji jedną z głównych przyczyn wypadków jest – niezmiennie – nadmierna prędkość.

„Do najtragiczniejszych w skutkach wypadków dochodzi podczas dobrej pogody na prostych odcinkach drogi. Taka aura wywołuje u kierujących mylne przeświadczenie, że mając dobrą nawierzchnię, widoczność i prosty odcinek drogi mogą bagatelizować przepisy ruchu drogowego” – podała Komenda Główna Policji.

Również w związku z nadmierną prędkością dochodzi do nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi. Kierujący nie dostosowują prędkości do warunków ruchu, źle oceniają odległości i drogę, jakiej potrzebują na zahamowanie czy inny tzw. manewr obronny.

Policja zwraca także uwagę, że od początku roku motocykliści brali udział w 964 wypadkach. W ich wyniku śmierć poniosło 102 osoby, a 855 osób zostało rannych. Najtragiczniejszym był ostatni weekend maja, kiedy zginęło 13 motocyklistów.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało film zwracający uwagę motocyklistom i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego na konieczność stosowania się do przepisów. W filmie wystąpił Piotr Rubik.

„Pamiętajmy, że oprócz konkretnych regulacji takich jak np. prędkość czy choćby pierwszeństwo przejazdu lub przejścia obowiązują niezmiennie zasady ruchu drogowego. Stosujmy się do zasady szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. To właśnie od ich przestrzegania rozpoczyna się dbanie o bezpieczeństwo własne i pozostałych uczestników ruchu” – apelują policjanci.

Codziennie na polskich drogach służbę pełni ponad 4 tys. policjantów pionu ruchu drogowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej