Rozwija się śledztwo ws. zabójstwa Iwony Cygan. Areszt dla policjantów

Krakowski sąd zdecydowało aresztowaniu na trzy miesiące ośmiu podejrzanych w związku z zabójstwem Iwony Cygan - poinformowała Grażyna Rokita z biura prasowego Sądu Okręgowego. To byli i obecni funkcjonariusze policji. Zbrodnia została popełniona prawie 19 lat temu.

Dziewięciu podejrzewanych w tej sprawie zostało zatrzymanych we wtorek na polecenie prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty, ale z uwagi na dobro śledztwa prokuratura nie informuje obecnie o kwalifikacjach prawnych ani o tym, jakie czyny zarzuca podejrzanym. Wskazano jedynie, że wobec ośmiu osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu, zaś jena osoba ma zakaz opuszczania kraju.

Tymczasowo aresztowani zostali: Marek K., Krzysztof B., Jacek M., Waldemar G., Longin F., Andrzej K., Robert N. i Maciej C.

Sprawa zabójstwa Iwony Cygan. Podejrzany usłyszał zarzut

Paweł K. usłyszał zarzuty w związku z zabójstwem Iwony Cygan w 1998 roku. W krakowskiej delegaturze Prokuratury Krajowej zakończyło się...

zobacz więcej

Zabójstwo sprzed 17 lat

17-letnia Iwona Cygan ze Szczucina została zamordowana w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. Jej ciało znalazł następnego dnia przy wale Wisły w Łęce Szczucińskiej przypadkowy świadek. Z sekcji zwłok wynikało, że dziewczyna została uduszona, a sprawcy upozorowali napaść seksualną.

Głównym podejrzanym o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem jest 46-letni Paweł K., pseud. „Młody Klapa”, sprowadzony 11 maja z Austrii na podstawie ekstradycji do Polski.

Według prokuratury Paweł K. 13 i 14 sierpnia 1998 r., korzystając z pomocy dwóch osób, zadał w Szczucinie swojej ofierze liczne ciosy twardym narzędziem, a następnie wywiózł ją w okolice wałów przeciwpowodziowych w Łęce Szczucińskiej i – brutalnie krępując – doprowadził do śmierci.

Jest zgoda na ekstradycję domniemanego mordercy Iwony Cygan

Ukrywający się w Austrii 46-letni Paweł Kopacz powinien wkrótce trafić do Polski – ustalił Magazyn śledczy Anity Gargas. Mężczyzna, za który...

zobacz więcej

Wznowienie postępowania

Podczas przesłuchania w prokuraturze Paweł K. nie przyznał się do zarzutu i skorzystał z prawa do odmowy wyjaśnień; nie chciał także odpowiadać na pytania. Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o dalsze stosowanie aresztu do 9 sierpnia. Sąd przychylił się do tego wniosku.

Przed laty śledztwo umorzono z powodu niewykrycia sprawcy. Obecnie postępowanie wznowiono i kontynuuje je zamiejscowy krakowski wydział Prokuratury Krajowej wraz z policjantami ze specjalnej grupy, zajmującej się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat – Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

W grudniu ub.r., po przełamaniu przez śledczych „zmowy milczenia”, ustalono w sprawie dziewięciu podejrzanych. Oprócz Pawła K. podejrzanym jest także jego ojciec – Józef K., który usłyszał zarzuty pomocnictwa w zabójstwie ze szczególnym okrucieństwem i został aresztowany.

Kolejni podejrzani to sześciu byłych i obecnych funkcjonariuszy policji oraz koleżanka zamordowanej – Renata G.D. Jeden z policjantów dobrowolnie poddał się karze i został skazany na 11 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata, uzyskał także „akt przebaczenia” od rodziny ofiary. W tej chwili w tej sprawie podejrzanych jest 17 osób.

źródło:

Zobacz więcej