Grupa Wyszehradzka zapewnia Włochy o wsparciu w sprawie imigrantów

W trakcie szczytu państw grupy V4 w Budapeszcie, premierzy państw grupy spotkali się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu (fot. PAP/Leszek Szymański)

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej w liście do premiera Włoch Paolo Gentiloniego zapewnili w środę o swoim wsparciu dla jego kraju wobec kryzysu migracyjnego w Europie. Treść listu udostępniono na stronie węgierskiego przewodnictwa V4.

„Premier Beata Szydło od początku chciała odnowić grupę V4”

– Od momentu powołania naszego rządu premier Beata Szydło od początku chciała odnowić grupę V4, aby wypracowywać wspólne stanowiska w bardzo...

zobacz więcej

„Chcielibyśmy zapewnić Pana Premiera, że nasze rządy są nadal gotowe przyczyniać się wszelkimi dostępnymi nam sposobami do włoskich i europejskich wysiłków na rzecz powstrzymania wyjazdów z Libii i innych części Afryki Północnej oraz napływu nielegalnej migracji do Europy, a zwłaszcza do Włoch” – napisano w liście.

Przemierzy V4 podkreślili, że ich zdaniem należy skutecznie walczyć z przyczynami migracji i uwzględniać w prowadzonej polityce fakt, że ogromną większość fal migracyjnych stanowią migranci gospodarczy.

„Uważamy, że osoby, które rzeczywiście ubiegają się o azyl, należy zidentyfikować jeszcze przed wjazdem na terytorium Unii Europejskiej. Nasze granice zewnętrzne muszą być chronione. UE i jej państwa członkowskie powinny zmobilizować środki finansowe i inne, by stworzyć bezpieczne i humanitarne warunki w punktach zapalnych lub ośrodkach przyjmowania (migrantów) na zewnątrz terytorium UE” – napisali premierzy V4.

„Nie” dla działań wywołujących dalszą migrację

Zapewnili przy tym, że kraje Grupy Wyszehradzkiej w duchu solidarności są gotowe znacząco uczestniczyć zgodnie ze swoimi możliwościami, m.in. finansowo, we wszystkich europejskich i narodowych wysiłkach mających na celu zmniejszenie obciążenia państw pierwszej linii, takich jak Włochy.

Jak jednak podkreślono, nie dotyczy to „działań i narzędzi mogących wywołać dalszą migrację” i nasilać czynniki ją wywołujące, „zwłaszcza w sferze mechanizmu relokacji oraz przymusowej i automatycznej redystrybucji”.

Kraje V4 zaoferowały swoje wsparcie przede wszystkim w takich dziedzinach, jak działania UE u południowych granic Libii oraz tworzenie, szkolenie libijskiej straży przybrzeżnej czy ochrona humanitarnych warunków życia w punktach zapalnych poza UE.

Grupa Wyszehradzka: Partnerstwo Wschodnie powinno stać się priorytetem UE

W środę w Warszawie spotkali się szefowie MSZ krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4), którzy rozmawiali o przyszłości Partnerstwa Wschodniego oraz o...

zobacz więcej

Z Netanjahu o terroryzmie

Szefowie rządów państw V4, wraz z obecnym na spotkaniu w Budapeszcie premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, zapowiedzieli w środę utworzenie dwóch grup roboczych: ds. walki z terroryzmem oraz wspierania współpracy technologicznej.

– Premier Netanjahu wysunął propozycję, by utworzyć wspólną grupę roboczą ds. walki z terroryzmem. Przyjęliśmy ją – poinformował gospodarz spotkania, premier Węgier Viktor Orban na wspólnej konferencji prasowej pięciorga premierów, w tym premier Szydło. Dodał, że Netanjahu wystąpił też z postulatem utworzenia grupy roboczej ds. wspierania współpracy technologicznej. – Szczegóły wypracujemy – zapowiedział Orban.

Podkreślił, że tematem rozmów premierów V4 z Netanjahu były też stosunki Unii Europejskiej z Izraelem. – Stanowisko węgierskie było takie, że UE powinna docenić wysiłki, które podejmuje Izrael na rzecz stabilizacji sytuacji w regionie i które leżą nie tylko w interesie Izraela, ale i Europy, bo chronią nas przed coraz to nowymi inwazjami migrantów – oznajmił Orban.

Dodał, że uczestnicy spotkania, analizując stosunki UE i Izraela, stwierdzili też, że „nie są one wystarczająco racjonalne”. – Chcielibyśmy, aby stosunki UE i Izraela cechowała racjonalność i by zamiast potępiania Izraela otworzyła się brama do współpracy z Izraelem – wskazał węgierski premier.

Nie tylko walka z terroryzmem

Z kolei premier Szydło wśród najważniejszych tematów rozmów V4 z Netanjahu wymieniła bezpieczeństwo i rozwój. Jak zaznaczyła, rozmowy dotyczyły również kwestii wzajemnej współpracy gospodarczej.

Podsumowując spotkanie premier Izraela wskazał, że wszystkie pięć krajów to „pięć demokracji, które zmagają się z wieloma wyzwaniami”. Wśród tych wyzwań wymienił m.in. wojujący islamizm i terroryzm.

Orban odpowiada obrońcy Sorosa: „naraża naszą wspólną przyszłość”

„Wobec tych, którzy dokonają zamachu na bezpieczeństwo Węgier, zostanie użyta polityczna i prawna siła państwa” – zapowiedział w piątek premier...

zobacz więcej

– Zaproponowałem więc utworzenie grupy roboczej, która wypracuje sposoby współdziałania w walce z rozwijającym się na świecie terroryzmem. Mam wrażenie, że razem zrobimy więcej – dodał.

Bastion zachodnich wartości

– Ucieszyło mnie stanowisko wyrażane przez kraje wyszehradzkie i potwierdzenie, że będą o tym mówić w UE (...). Nie będę tutaj krytykować Europy, ale chcę powiedzieć, że nie dostrzega się, iż Izrael to jest jedyna demokracja na Bliskim Wschodzie, jedyne miejsce, gdzie chrześcijanie są bezpieczni – oznajmił Netanjahu. – Izrael to jest bastion wartości europejskich i Zachodu w tym nie najłatwiejszym, mrocznym wręcz okresie – dodał.

Netanjahu poinformował również, że wystosował zaproszenie do szefów rządów wyszehradzkiej czwórki na wspólne spotkanie w Jerozolimie w przyszłym roku. Zostało ono przyjęte.

Negocjacje z Francją i UE


Szefowie rządów wyszehradzkiej czwórki dali premierowi Węgier mandat w sprawie negocjacji z Francją, dotyczących pracowników delegowanych. Mandat do rozmów z Komisją Europejską w sprawie podwójnych standardów jakości żywności otrzymał z kolei premier Słowacji Robertowi Fico.

– W chwili obecnej te podwójne kryteria jakościowe dotyczące żywności stały się już naprawdę międzynarodowym skandalem. Ludzie uważają, że to jest obelga, potwarz. Nie chodzi tylko o jakość, ale również o takie priorytety jak bezpieczeństwo dostaw żywności. Często to zagadnienie prowadzi do takich odczuć wśród opinii publicznej, że są obywatelami drugiej kategorii – mówił Fico.

Beata Szydło zaznaczyła natomiast, że jest to kwestia nie tylko jakości produktów i możliwości producentów, ale przede wszystkim „zdrowia naszych obywateli”.

W spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie, w tzw. formacie V4+, uczestniczyli premier Węgier Viktor Orban, premier Polski Beata Szydło, premier Słowacji Robert Fico i premier Czech Bohuslav Sobotka oraz gościnnie premier Izraela Benjamin Netanjahu. Pierwszy szczyt w formacie V4+ od czasu, kiedy prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej objęły Węgry, odbył się na początku lipca. Wówczas premierzy państw grupy spotkali się z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim.

źródło:

Zobacz więcej