RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W ostatnim etapie prac na Łączce IPN odnalazł szczątki około 100 osób

IPN podsumował dziś w Warszawie ostatni etap prac na Powązkach(fot. PAP/Marcin Obara)

– IPN w ostatnim etapie poszukiwań ofiar komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach odnalazł szczątki około 100 osób – podał w środę wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk. Dodał, że na Łączce nie ma już żadnych szczątków ofiar totalitaryzmu.

IPN kończy ekshumacje na „Łączce”. „Cel został osiągnięty”

Sobota będzie ostatnim dniem prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na tzw. Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach – poinformował wiceprezes IPN prof....

zobacz więcej

– Przebadaliśmy Łączkę, odnaleźliśmy wszystkie ofiary komunizmu pogrzebane tam w sposób tajny w latach 40. i 50. Zakończyliśmy te prace – powiedział Szwagrzyk, który w IPN kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji. – Ile szczątków odnaleźliśmy? 29 szczątków ludzkich, o których możemy powiedzieć, że one stanowiły pewną odrębność i ok. 5 tysięcy fragmentów szczątków ludzkich. Z tego kości długich, które dały się policzyć (...) mamy 1088. (...) Myślę, że liczba 100 (osób) została osiągnięta – poinformował Szwagrzyk.

Dodał, że w ciągu minionych 11 tygodni działań IPN na Łączce udało się odnaleźć tylko cztery szczątki ludzkie w całości. Podkreślił też, że część odnalezionych czaszek nosi ślady po zabiciu ofiar tzw. metodą katyńską, czyli strzałem w tył głowy. IPN poszukiwał na Łączce szczątków ofiar komunizmu od 2012 r.

Stalinowcy oprawcy z Moskwy

W latach 1948-56 komunistyczna bezpieka ukryła tam ciała kilkuset ofiar – często byli to żołnierze walczący z sowietyzacją Polski. Większość z nich została zamordowana w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Wśród odnalezionych i już zidentyfikowanych szczątków znaleźli się żołnierze polskiego podziemia, m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica.

Wciąż poszukiwane są szczątki m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego, płk. Łukasza Cieplińskiego. Ustalenie tożsamości tych i innych bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań genetycznych. Wkrótce w tej sprawie – jak zapowiada IPN – ma zostać utworzone konsorcjum uczelni medycznych, które będą prowadzić badania DNA dotyczące odnalezionych szczątków.

Poszukają szczątków Żołnierzy Wyklętych. Prace ruszą pod Cieszynem

Poszukiwania zamordowanych przez komunistów żołnierzy Narodowej Organizacji Wojskowej rozpoczną się we wrześniu w Ogrodzonej na Śląsku Cieszyńskim ...

zobacz więcej

Poszukiwania ofiar komunistów

IPN rozpoczął w środę poszukiwania ofiar zbrodni komunistycznych na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie zginął m.in. rtm. Witold Pilecki. Specjaliści Instytutu rozpoczęli również prace na Opolszczyźnie, Lubelszczyźnie i na Litwie.

– Dziś rano rozpoczęły się prace poszukiwawcze na terenie więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie (...). To druga odsłona naszych działań realizowanych w tym miejscu, bo pierwsze działania wykonaliśmy w ubiegłym roku – poinformował wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, który w środę, m.in. wspólnie z prezesem IPN Jarosławem Szarkiem i szefem pionu śledczego Andrzejem Pozorskim, podsumował dotychczasowe poszukiwania ofiar komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego w Warszawie.

Prace w dawnym więzieniu na Mokotowie, gdzie obecnie znajduje się powstające Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, mają potrwać do końca lipca br., ale w przyszłości – jak zapowiedział wiceszef IPN – mają być kontynuowane. – Spodziewamy się znaleźć szczątki ludzkie zarówno tych, których uśmiercono w okresie komunizmu, jak i tych, których uśmiercono w okresie drugiej wojny światowej – powiedział Szwagrzyk.

źródło:

Zobacz więcej