RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Płk Orłowski nie jest już szefem sztabu elbląskiej wielonarodowej dywizji

R.Orłowski pełnił obowiązki szefa sztabu od dnia 23 listopada 2016 r. (fot. arch.PAP/P.Supernak)

Pułkownik Robert Orłowski, szef sztabu Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu, na mocy decyzji ministra obrony narodowej został zdjęty ze stanowiska i przeniesiony do rezerwy kadrowej. Na jego miejsce został wyznaczony generał brygady Adam Joks – poinformowało MON.

Szef MON o dowództwie Północny Wschód: zjednoczeni w żelazną pięść

– Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu będzie łączyło siły sojusznicze w jedną żelazną pięść, która nie pozwoli żadnemu...

zobacz więcej

Dotychczasowy szef sztabu płk Robert Orłowski, który pełnił obowiązki od listopada ub.r., został odwołany i przeniesiony do rezerwy kadrowej.

Jak podało RMF FM, a potwierdziła policja w Grudziądzu, mężczyzną zatrzymanym przez policję za składanie seksualnych propozycji 14-latce jest wysoki oficer wojska z wielonarodowej dywizji w Elblągu.

Ani MON, ani Żandarmeria Wojskowa nie potwierdza, czy chodzi o płk. Orłowskiego.

Gen. Joks był dotychczas szefem zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, wcześniej dowodził 6. Brygadą Powietrznodesantową w Krakowie, Centralną Grupą Wsparcia Współpracy Cywilno-wojskowej CIMIC w Kielcach, służył w Dowództwie Wojsk Lądowych, a także w dowództwie wielonarodowej dywizji w Iraku.

Utworzenie w Elblągu dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód jest rezultatem porozumień zawartych w zeszłym roku podczas szczytu NATO w Warszawie. To wtedy zawarto postanowienie o powołaniu batalionowych grup bojowych w Estonii, na Litwie, Łotwie i w Polsce.

W marcu 2017 r. na stanowisko dowódcy dywizji stacjonującej w Elblągu wyznaczony został gen. bryg. Krzysztof Motacki. Cztery miesiące później powitano tam pierwszych oficerów, m.in. z USA, Czech czy Węgier.

Docelowo dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód liczyć będzie ok. 300 żołnierzy z 14 państw.

Pełną gotowość operacyjną Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód ma osiągnąć z końcem grudnia przyszłego roku.

źródło:

Zobacz więcej