Nadużyła uprawnień, straciła 18 mln zł. Zarzuty dla byłej dyrektor WODR

(fot. arch.PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Była dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu została oskarżona o nadużycie uprawnień i wyrządzenie kierowanej przez siebie jednostce szkody majątkowej w wysokości ponad 18 mln zł. Akt oskarżenia trafił do poznańskiego sądu okręgowego.

Akt oskarżenia przeciwko Kajetanowi P. w sądzie. Będzie odpowiadał za zabójstwo

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 27-letniemu Kajetanowi P. Prokuratura zarzuciła...

zobacz więcej

Prokuratura Regionalna w Poznaniu poinformowała, że była dyrektor WODR nie przyznaje się do zarzucanych jej czynów.

Z ustaleń śledczych wynika, że oskarżona w zeszłym roku zawarła w imieniu kierowanej przez siebie instytucji dwa akty notarialne, na mocy których „nieodpłatnie zrzekła się na rzecz Województwa Wielkopolskiego przysługujących Ośrodkowi praw użytkowania wieczystego i własności szeregu nieruchomości”. Według prokuratury tym samym doprowadziła do wyzbycia się przez WODR mienia o wartości ponad 17 mln zł.

Następnie oskarżona zawarła z wielkopolskim samorządem umowę użyczenia, na podstawie której te same nieruchomości wydane zostały Ośrodkowi w bezpłatne użytkowanie. „W wyniku opisanych powyżej działań, kierowana przez oskarżoną instytucja poniosła również koszty w kwocie ponad 800 tys. zł, wynikające z konieczności zwrotu podatku VAT naliczonego w związku z zawarciem umowy zrzeczenia się gruntów” – podała prokuratura.

Śledczy ustalili, że działania byłej dyrektor skutkowały także innymi szkodami finansowymi. Teraz grozi jej do 10 lat więzienia.

źródło:

Zobacz więcej