Szef MSZ zdymisjonował trzech ambasadorów

(fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Szef MSZ Witold Waszczykowski potwierdził informacje o odwołaniu trzech ambasadorów. Chodzi o Tomasza Orłowskiego, który od 2015 r. kieruje placówką we Włoszech, Jerzego Marka Nowakowskiego, który jest przedstawicielem naszego kraju w Armenii i ambasadora przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie Piotra Stachańczyka. O ich dymisjach napisała „Rzeczpospolita”.

Projekt dekomunizacji MSZ w sejmowej podkomisji

Sejmowa podkomisja zajmie się dziś projektem ustawy o dekomunizacji służby zagranicznej. Zakłada on, że funkcjonariusze i współpracownicy...

zobacz więcej

– Nie ma takiego zwyczaju, by podawać przyczyny odwołania ambasadora – powiedział dziennikarzom w Brukseli Waszczykowski. Potwierdził jednak informacje ws. dymisji. Minister powiedział również, że chciałby, żeby jeszcze w lipcu Sejm zakończył prace nad projektem ustawy o służbie zagranicznej. – Będę przekonywał posłów, żeby pracowali jak najszybciej – podkreślił Waszczykowski.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej zakłada, że funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nie będą mogli pełnić służby zagranicznej - ma to dotyczyć osób, które od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. pracowały lub współpracowały z organami bezpieczeństwa państwa, albo pełniły w nich służbę w rozumieniu tzw. ustawy lustracyjnej. Stosunki pracy z tymi osobami wygasną w ciągu 30 dni.

Projekt przewiduje także wygaśnięcie – po sześciu miesiącach od dnia wejścia w życie ustawy – stosunków pracy nawiązanych z członkami służby zagranicznej, chyba że przed upływem tego terminu zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy. Stosunek pracy wygaśnie także, jeżeli członek służby zagranicznej nie przyjmie nowych warunków pracy lub płacy.

Dekomunizacja w MSZ

Na zeszłotygodniowym posiedzeniu podkomisja opowiedziała się za projektem ustawy i przyjęła poprawki zaproponowane przez posłów PiS. 

Rządowy projekt ustawy obliguje pracowników służby zagranicznej do złożenia oświadczeń dotyczących pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z tymi organami. Przyjęte w zeszłym tygodniu poprawki m.in. zobowiązują pracowników służby zagranicznej także do złożenia oświadczenia, dotyczącego służby na rzecz totalitarnego państwa, o której mowa w tzw. ustawie dezubekizacyjnej.

źródło:

Zobacz więcej