RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzy razy więcej powrotów niż wyjazdów. Polacy wracają do Polski

Polacy wracaja głównie z Wielkiej Brytanii i Niemiec (fot. Jack Taylor/Getty Images)
Polacy wracaja głównie z Wielkiej Brytanii i Niemiec (fot. Jack Taylor/Getty Images)

Polacy częściej wracają z zagranicy do Polski – wynika z raportu serwisu aukcji transportowych Clicktrans.pl „Jak i dokąd przeprowadzają się Polacy”. Największy odsetek zagranicznych przeprowadzek stanowią powroty z Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Wielka fala repatriacji. Polacy ze Wschodu chcą wracać do kraju

Rodacy ze Wschodu masowo wracają do Polski. Tylko od początku roku do połowy lutego podania o możliwość stałego pobytu złożyło prawie 2400 osób...

zobacz więcej

„W pierwszym kwartale 2017 r. w serwisie Clicktrans zrealizowano prawie 3 razy więcej zleceń przeprowadzek do Polski niż z Polski za granicę” – czytamy w raporcie Clicktrans.pl. W tym czasie liczba przeprowadzek do kraju wyniosła 74 proc., a z Polski za granicę - 26 proc.

Z analiz wynika też, że osoby, które wracają lub przenoszą się do Polski najczęściej przyjeżdżają z Wielkiej Brytanii (50 proc.) i Niemiec (20 proc.).

Jak ocenił, cytowany w raporcie, szef Clicktrans.pl Michał Brzeziński, współautor analizy, na powroty Polaków mogą mieć wpływ m.in. „pozytywne sygnały dotyczące sytuacji gospodarczej w Polsce”. Dodał, że na przyjazdy rodaków z Wielkiej Brytanii może też wpływać „niepewna sytuacja Polonii oraz nastroje po Brexicie”. – Przyszły rok pokaże, czy sytuacja się nie zmieni i masowy powrót Polaków będzie kontynuowany – wskazał Brzeziński w komentarzu zamieszczonym w raporcie.

Z danych zamieszczonych w raporcie wynika, że przewaga przeprowadzek do Polski nad wyprowadzkami zwiększa się od 2015 r. W 2015 r. przeprowadzki do ojczyzny stanowiły 56 proc. zleceń serwisu w porównaniu z 44 proc. wyprowadzek. W 2016 r. odsetek ten stanowił zaś odpowiednio 64 proc. i 36 proc.

Raport został opracowany na podstawie danych z 10232 zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl dotyczących przeprowadzek w okresie od listopada 2011 r. do marca 2017 r. Clicktrans.pl to serwis aukcji transportowych działający w całej Europie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej