Panna młoda popełniła samobójstwo, bo mąż domagał się wielokrotnych testów dziewictwa

Kobieta nie wytrzymała presji i odebrała sobie życie (fot. Facebook)

Rajabbi Khurshed, 18-latka z Tadżykistanu, popełniła samobójstwo w 40 dni po ślubie, po tym, jak jej o 6 lat starszy mąż zakwestionował jej dziewictwo, pomimo przeprowadzenia przed ślubem obowiązkowych badań lekarskich. Mąż zmusił ją do kolejnych testów, a ostatecznie zażądał od Khurshed pozwolenia na kolejną żonę i wyrzucił 18-latkę z domu.

Wielkie golenie muzułmanów. Brody straciło 13 tys. osób

Policja z południa Tadżykistanu w zeszłym roku przymusowo ścięła brody 13 tys. muzułmanów. Bujne owłosienie na twarzy jest bowiem uznawane za...

zobacz więcej

18-letnia Rajabbi Khurshed swego męża poznała dopiero na ślubnym kobiercu. Muzułmański Tadżykistan zmusza małżonków do przejścia obowiązkowych dla kobiet i mężczyzn kontroli medycznych. Badania 18-latki rozszerzono tak, by obejmowały sprawdzanie dziewictwa.

Mężczyzna nie uwierzył w wyniki testu i kilka tygodni po ślubie zmusił kobietę do kolejnych dwóch testów, w dwóch różnych klinikach. Te dowody także nie przekonały Zafara Pirova. Najpierw domagał się, by Rajabbi zgodziła się na kolejną żonę, a następnie wyrzucił ją z domu. Tego dziewczyna nie mogła już znieść. 40 dni po ślubie wypiła – jak twierdzą władze Tadżykistanu – śmiertelną dawkę octu. Zmarła w miejscowym szpitalu kilka godzin później. Na łożu śmierci, jak twierdzi jej rodzina, miała powiedzieć, że od dnia ślubu żyła pod ogromną presją i „nie mogła tego dłużej znieść”.

Jej matka, Fazila Mirzoeva, powiedziała, że Khurshed nigdy nie miał chłopaka, nie była też w intymnym związku, czego dowodzi zaświadczenie lekarskie. Mirzoeva nazwała swoją córkę ofiarą „oszczerstwa i przemocy”. Przypomniała, ze córka rzuciła studia i przyjechała do rodzinnej wsi, by pomóc rodzicom w opiece nad dwójką niepełnosprawnych braci.

 Tymczasem Pirov twierdzi – pomimo wyników badań – że jego nowa żona nie była dziewicą. – Wypiła ocet, gdy zażądał, by wróciła do rodziców – stwierdził. Utrzymuje także, że żona dała mu pisemną zgodę na kolejną żonę i przyznał, że przed ślubem nie była dziewicą.

Mężczyzna usłyszał zarzuty w związku z doprowadzeniem małżonki do samobójstwa. Grozi mu 8 lat wiezienia.

Prezydent Tadżykistanu: opozycja chce stworzyć w kraju „państwo islamskie”

Prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon oskarżył w piątek grupę uwięzionych opozycjonistów o to, że chcą w kraju wywołać wojnę domową i ustanowić...

zobacz więcej

Z zaświadczeniem przed ołtarz

Seks przedmałżeński jest tematem tabu w konserwatywnym społeczeństwie tadżyckim. W 2015 r. wprowadzono obowiązkowe badania lekarskie zarówno dla panny jak i pana młodego. Mają one przede wszystkim zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa HIV, chorób wenerycznych, czy żółtaczki typu C. Dyskusję wywołało wystąpienie prezydenta Emomali Rahmona, który oświadczył, że kraj „utrzymuje” 13 tys. niepełnosprawnych dzieci, z których większość urodziła się w małżeństwach, gdzie mąż i żona są spokrewnieni.

Testy takie często rozszerzane są o testy na dziewictwo, a urzędnicy mogą odmówić uznania małżeństwa, jeśli para nie zostanie poddana testom i dostarczy odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego.

źródło:
Zobacz więcej