Opozycja zwiera szeregi. „Potrzebne są nadzwyczajne działania”

Posłowie PO Zbigniew Konwiński (2L) i Andrzej Halicki (L), przewodniczący UED Jacek Protasiewicz (C), poseł PSL Marek Sawicki (3P), szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer (2P) i posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz (P-tyłem) (fot. PAP/Radek Pietruszka)

– Potrzebne są nadzwyczajne działania, stąd ścisła koordynacja naszych działań i próba zatrzymania wszystkimi metodami obecnych działań PiS – mówiła po poniedziałkowym spotkaniu klubów opozycyjnych: N., PO, PSL, UED w Sejmie szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Protest przed Sądem Najwyższym. Uczestnicy stworzyli łańcuch światła

Tysiące osób protestowały w niedzielę wieczorem przed budynkiem Sądu Najwyższego w Warszawie przeciw projektom reform wymiaru sprawiedliwości –...

zobacz więcej

W spotkaniu, które miało związek z projektem PiS ustawy o Sądzie Najwyższym, nie uczestniczyli posłowie Kukiz'15.

Lubnauer oceniła, że PiS łamie zasady demokracji w Polsce. Dodała, że wszyscy przedstawiciele klubów opozycyjnych w południe będą uczestniczyć w Sejmie w wysłuchaniu publicznym zorganizowanym przez PO z udziałem sędziów i prawników.

Koordynacja działań opozycji

– Staramy się wspierać wszystkie działania, które mają na celu uświadomienie społeczeństwu, co się tutaj dzieje w tej chwili w Sejmie i jakie zagrożenie to jest dla każdego przeciętnego Polaka. Co oznacza dla Kowalskiego zamach na Sąd Najwyższy, co oznacza niemożność organizacji przyszłych być może wyborów, co oznacza możliwość, że ich sprawa zostanie rozwiązana przez sąd, w którym pełną władzę ma Zbigniew Ziobro – podkreśliła szefowa klubu Nowoczesnej.

Protest przed Sejmem. Ryszard Petru groził Andrzejowi Dudzie Trybunałem Stanu

Około godziny 15 przed Sejmem rozpoczęła się demonstracja środowisk opozycyjnych. Część demonstrantów utrudniała pracę dziennikarzom TVP Info.

zobacz więcej

– To jest sytuacja dramatyczna, dlatego też zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie – dodała.

Lubnauer poinformowała, że przedstawiciele klubów opozycyjnych podjęli także decyzje, co do koordynacji działań w związku z projektem ustawy o SN, jednak nie chciała dokładnie poinformować, jakie będą to działania.

„Zaapelujemy do prezydenta, by nie podpisywał ustaw”

Będziemy wspólnie apelowali do pana prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetował przepisy o Krajowej Radzie Sądownictwa i sądach powszechnych; podpis pod tymi ustawami będzie impulsem dla PiS do tego, by zniszczyć Sąd Najwyższy - powiedział w poniedziałek Marek Sawicki (PSL).

– Będziemy wspólnie apelowali do pana prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetował ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i sądach powszechnych, bo podpis pana prezydenta pod tamtymi ustawami będzie dużym impulsem dla PiS do tego, by zniszczyć Sąd Najwyższy – powiedział Sawicki po spotkaniu klubów opozycyjnych: N., PO, PSL, UED w Sejmie.

– Nie możemy na to pozwolić - podkreślił poseł ludowców.

„Koalicja prodemokratyczna” nie wyklucza blokady Sejmu

W niedzielę w Warszawie odbyło się spotkanie środowisk opozycyjnych, które zadeklarowały powstanie „koalicji prodemokratycznej”. Inicjatorem...

zobacz więcej

Wspólny zespół do koordynacji zadań

Halicki powiedział po spotkaniu, że koordynacja i ustalenie wspólnego zespołu, który będzie wspólnie wytyczał, w jaki sposób opozycja „będzie reagować na łamanie prawa jest dobrym sygnałem do tego i kolejnym krokiem do tego, żeby rzeczywiście cała opozycja w jednolity sposób zatrzymała ten walec antydemokratyczny”.

– Wróg jest na zewnątrz, my jesteśmy razem, my jesteśmy wspólnie w tej chwili zdeterminowani do tego, by obronić demokratyczną Polskę i na końcu odsunąć PiS od władzy - powiedział Halicki.

– Wierzę, że ten kolejny krok, to jest także krok ku temu o czym mówimy jako PO, czyli wspólny front wyborczy, wspólne listy wyborcze, po to, żeby rzeczywiście PiS rozliczyć z tego, co robi dzisiaj z polską demokracją – oświadczył poseł PO.

źródło:

Zobacz więcej