Włochy chcą wystawiać migrantom dokumenty zezwalające na podróż po UE

Wiceszef włoskiego MSZ zastrzegł, że takie dokumenty wydawano by ograniczonej liczbie migrantów (fot. Carl Court/Getty Images)

Włochy rozważają możliwość wystawiania wiz migrantom, które upoważniałyby do swobodnego poruszania się na terenie Unii Europejskiej. Mario Giro, wiceminister spraw zagranicznych podkreśla, że taką możliwość przewidują dyrektywy unijne.

Włosi mówią „dość!”. Chcą zamknięcia portów dla uchodźców

Blisko 70 procent Włochów domaga się zamknięcia włoskich portów dla statków przywożących migrantów. To wynik sondażu przeprowadzonego przez...

zobacz więcej

Kraje unijne nie godzą się na przejęcie z Włoch migrantów ekonomicznych. Stanowią oni 80 proc. z dwustu tysięcy przybyłych tam ludzi.

Włosi powołują się na dyrektywy sprzed 16 lat, które w sytuacji kryzysowej, gdy kraj nie może sobie dać rady z napływem imigrantów, zezwalają na wydawanie unijnych wiz.

Warunkiem do ich wydania jest jednak zgoda Rady Europejskiej. Inna możliwość przewiduje wydawanie przybyszom przez władze lokalne czasowego prawa pobytu z zezwoleniem na opuszczenie Włoch.

Wiceszef tamtejszego MSZ zastrzegł, że takie dokumenty wydawano by ograniczonej liczbie migrantów.

Jeśli unijny Trybunał Sprawiedliwości uzna, że migranci przybywają do Włoch legalnie, to będą mogli składać podanie o azyl na terenie całej Unii.

źródło:
Zobacz więcej