RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Holandia uczci 298 ofiar katastrofy. Mijają 3 lata od zestrzelenia malezyjskiego boeinga

Samolot malezyjskich linii lotniczych został zestrzelony 17 lipca 2014 roku (fot. Brendan Hoffman/Getty Images)
Samolot malezyjskich linii lotniczych został zestrzelony 17 lipca 2014 roku (fot. Brendan Hoffman/Getty Images)

Mijają trzy lata od zestrzelenia malezyjskiego boeinga nad ogarniętą konfliktem wschodnią Ukrainą. Zginęło wówczas 298 osób. W holenderskim mieście Vijfhuizen w poniedziałek zostanie odsłonięty pomnik ofiar zestrzelenia samolotu.

Rakieta Buk eksplodowała tuż koło kokpitu pilotów MH17. Członkowie załogi zginęli natychmiast

Śledztwo dowiodło, że to pocisk rakietowy doprowadził do zestrzelenia latem 2014 roku samolotu linii Malaysia Airlines. Katastrofa nastąpiła po...

zobacz więcej

Pomnik umieszczony został pośrodku lasu składającego się z 298 drzew, po jednym za każdą zmarłą osobę uczestniczącą w feralnym locie. Na umieszczonej pośród drzew stalowej ścianie o 25 m szerokości i 6 m wysokości, znalazły się nazwiska wszystkich ofiar.

Lot Malaysia Airlines MH17 został zestrzelony nad Wschodnia Ukrainą. Większość 298 pasażerów Boeinga 777, którzy został zestrzelony trzy lata temu, stanowili Holendrzy, lecz na pokładzie było także 38 obywateli Australii oraz 17 innych krajów.

Odnaleziono wszystkie ciała ofiar katastrofy lotu MH17. Ruszył pociąg ze zwłokami

zobacz więcej

Rosyjska odpowiedzialność

Ukraińskie media przypominają w poniedziałek o wydarzeniu i o śladach mówiących o rosyjskiej odpowiedzialności za katastrofę. W czerwcu strona holenderska oświadczyła, że proces będzie się odbywał przed holenderskim sądem według prawa tego kraju. Sprawcy mogą być sądzeni zaocznie.

Samolot malezyjskich linii lotniczych lot MH17 został zestrzelony 17 lipca 2014 roku przez wyprodukowany w Rosji system rakietowy Buk. Rakiety wystrzelono z terenów wschodniej Ukrainy, zajętych przez prorosyjskich separatystów. Szczątki samolotu spadły na terytorium kontrolowane przez siły samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Zginęło 298 osób znajdujących się na pokładzie. Rosja zaprzecza, jakoby do zestrzelenia maszyny wykorzystano należący do niej system rakietowy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej