Miał być Spockiem w „Star Treku”. Nie żyje Martin Landau

Martin Landau miał 89 lat (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

Znany aktor filmowy i telewizyjny, laureat Oscara Martin Landau zmarł w sobotę, w klinice uniwersytetu stanu Kalifornia w Los Angeles – poinformował w niedzielę jego agent Dick Guttman. Landau miał 89 lat.

Najgorsze filmy wszechświata

W sztuce jak w życiu – warto się czymś wyróżniać, ponieważ nieważne, jak mówią, byleby mówili. Do historii przejść można więc kręcąc bardzo,...

zobacz więcej

Oscara Landau otrzymał za drugoplanową rolę w filmie z 1994 r. „Ed Wood”, o starzejącym się gwiazdorze horrorów pochodzenia węgierskiego Beli Lugosi. Główne role grali tam Johnny Depp, Bill Murray i Sarah Jessica Parker.

Popularny serial

Landau stał się znany z roli w popularnym w latach 60. ub. wieku serialu telewizyjnym „Mission: Impossible”, którego kolejne odcinki były emitowane do roku 1973. Aktor występował tam razem z żoną Barbarą Bain.


W latach 1975-77 Landau wraz z żoną grali główne role w brytyjskim serialu fantastyczno-naukowym „Kosmos:1999”, który był emitowany również w TVP.

Krytycy filmowi podkreślają, że Landau mógł uzyskać status gwiazdora za rolę, którą odrzucił – charakterystycznego ze względu na spiczaste uszy naukowca Mr. Spocka w serialu „Star Trek”. Rola ta ostatecznie przypadła Leonardowi Nimoyowi.

źródło:

Zobacz więcej