„Chciwość i władza mogą zdusić serce i zagłuszyć obecność Boga”. Ostrzeżenia papieża

Papież Franciszek (fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBA)

Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że chciwość i władza mogą „zdusić serce” i zagłuszają obecność Boga. W czasie spotkania na południowej modlitwie „Anioł Pański” przestrzegał przed bożkami doczesnego bogactwa.

Zakaz narzekania – tabliczka z takim napisem na drzwiach Franciszka

„Narzekanie zabronione”. Tabliczka tej treści pojawiła się kilka dni temu na drzwiach apartamentu papieża Franciszka w Domu św. Marty w Watykanie,...

zobacz więcej

W rozważaniach przed modlitwą Franciszek podkreślił, że obecność Boga zagłuszana jest przez „życie w chciwości, dla samych siebie, po to, by posiadać i mieć władzę”.

– To są „ciernie”, które walczą z Bogiem – ocenił papież, nawiązując do przypowieści o siewcy. Wyjaśnił, że Jezus przeprowadza „duchowy rentgen” serc ludzi. Jest ono glebą, na którą pada ziarno Słowa Bożego – wskazał Franciszek, zastrzegając że Słowo Boże „nie jest klatką ani pułapką”, ale ziarnem, które może przynieść owoce. – Nasze serce jako gleba może być dobre i wtedy Słowo przynosi owoce. Ale może być również twarde i nieprzenikalne. Tak się dzieje wtedy, gdy słyszymy Słowo, ale odbija się ono od nas – powiedział Franciszek.

„Trump powinien ujawnić informacje o zamachu na Jana Pawła II”

Paul Kengor, autor książki o współpracy 40. prezydenta USA Ronalda Reagana z Janem Pawłem II uważa, że prezydent Donald Trump powinien ujawnić...

zobacz więcej

Modlitwa za Wenezuelę

Papież pozdrowił obecnych na placu Świętego Piotra przedstawicieli wspólnoty Wenezuelczyków mieszkających we Włoszech. Przyszli oni na spotkanie z flagami swego kraju. Franciszek, zwracając się do nich ponownie, zapewnił o swej modlitwie za ich kraj.

W niedzielę w Wenezueli odbywa się nieformalne referendum zorganizowane przez przeciwników prezydenta Nicolasa Maduro. Zarzucająca mu zapędy dyktatorskie opozycja pyta obywateli, czy chcą zachowania dotychczasowej konstytucji, którą chce zmienić szef państwa.

źródło:

Zobacz więcej