Gdzie spotkać księcia Williama i księżnę Kate? Podpowiadamy

Najpierw Warszawa, potem Gdańsk. Podczas trzydniowej wizyty księcia Williama i księżnej Kate nie będzie brakowało okazji, by spotkać się z brytyjską parą książęcą. Przy czym Polskę odwiedzi nie tylko przyszły król, lecz także jego syn i królewski następca, książę George. – To jest wizyta przyjaźni i szacunku, ponieważ para książęca odwiedza Polskę nie z misją polityczną, nie prowadzi bieżącej brytyjskiej polityki. To raczej wyraz dobry relacji polsko-brytyjskich – mówi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Kate i William odwiedzą były niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof

Brytyjska książęca para wkrótce zawita do Polski. O wizycie, najważniejszych punktach, szczegółach organizacyjnych w studiu TVP Info opowiadał...

zobacz więcej

– Cieszymy się, że to właśnie Polska, Warszawa, Gdańsk, a później Berlin, są tymi dwoma kierunkami europejskiej wizyty pary książęcej Cambridge w Europie, że wybór padł właśnie na te dwa państwa – podkreślił Szczerski.

Minister uważa, że będzie to wizyta, która kolejny raz pokaże Polskę na arenie międzynarodowej. – Po udanej wizycie prezydenta USA Donalda Trumpa mamy drugie duże wydarzenie medialne w lipcu. Polska pokaże się przy okazji tej wizyty światu, bo wiadomo, że zainteresowanie wizytą pary książęcej Cambridge jest ogromne, więc obrazki z Polski znowu obiegną cały świat – zwrócił uwagę.

Wizyta u prezydenta

Para książęca wraz z dziećmi George’em i Charlottą przybędzie do Warszawy w poniedziałek wczesnym popołudniem. Zamieszkają w Belwederze, który specjalnie przystosowano pod wizytę dzieci.

William i Kate zostaną podjęci przez parę prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w Pałacu Prezydenckim. Ok. godz. 15.15 zaplanowano ich spacer po Krakowskim Przedmieściu. Obie pary – książęca i prezydencka – udadzą się potem do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkają się z weteranami.

W planach jest także zwiedzanie Łazienek Królewskich w Warszawie. Para książęca weźmie też udział w spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire. Wieczorem odbędzie się przyjęcie, na którym książę William wygłosi przemówienie.

Drugiego dnia para książęca odwiedzi niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof, gdzie spotka się z byłymi więźniami. Potem uda się do Gdańska i tu po południu małżonkowie przejdą ulicą Długi Targ do Pomnika Neptuna.

teraz odtwarzane
Szczerski: zainteresowanie wizytą pary książęcej Cambridge jest ogromne

Kate i William będą spacerować po starówce w Gdańsku

Pojawiają się pierwsze szczegóły lipcowej wizyty Williama i Kate w Polsce. Wiemy, jak para książęca chce spędzić czas w Gdańsku.

zobacz więcej

Spotkanie z dziećmi

Następnie William i Kate udadzą się do Teatru Szekspirowskiego, którego patronem jest Książę Walii. Zasiądą na widowni złożonej z dzieci i będą świadkami otwarcia dachu podczas specjalnego przedstawienia. Wizytę w Gdańsku zakończą odwiedzeniem Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie ma do nich dołączyć były prezydent Lech Wałęsa.

Wizyta zakończy się w środę prywatnym spotkaniem w Belwederze z parą prezydencka. Następnie Kate i William udadzą się do Berlina.

Były ambasador Wielkiej Brytanii w Warszawie w latach 2003-07 Charles Crawford ocenia, że wizyta brytyjskiej pary książęcej Williama i Kate w Polsce będzie „sięgała dalece poza codzienną politykę i szum wokół Brexitu” i skupi się na silnych związkach między krajami.

W ocenie dyplomaty bliskie stosunki między Polską a Wielką Brytanią „cieszą ludzi w obu krajach” i „są powodem do świętowania”. – Pamiętajmy, że Polskę odwiedzi nie tylko przyszły król, książę William, ale także jego syn i królewski następca, książę George. To wysyła jasny sygnał przyjaźni na pokolenia do przodu, dalece poza codzienną politykę i szum wokół Brexitu – niezależnie od tego, czy będzie on „miękki” czy „twardy”, ani czy potrwa dwa lub pięć lat – zwrócił uwagę.

Na kontekst Brexitu podczas tej wizyty zwrócił uwagę także Richard Palmer, dziennikarz brytyjskiego dziennika „Daily Express”. Wskazał, że to element szerszej misji dyplomatycznej realizowanej na prośbę rządu. Jej celem jest, według niego, „oczarowanie europejskich partnerów” w obliczu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

źródło:

Zobacz więcej