Kolejny protest opozycji pod Sejmem. KOD z Partią Razem i Zielonymi

Podczas ostatnich demonstracji Obywatele RP wdarli się na strzeżony teren Sejmu (PAP/Marcin Obara)

O prezydenckie weto do zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o KRS apelowali uczestnicy sobotniej, wieczornej demonstracji przed Pałacem Prezydenckim. Byli to działacze m.in. Partii Razem, Zielonych, KOD i innych lewicowych organizacji. Wyrażali też oburzenie projektem PiS, który ma dokonać zmian także w Sądzie Najwyższym. Formacje wezmą udział także w niedzielnej manifestacji przed Sejmem, która rozpocznie się o godz. 15.

Obywatele RP wtargnęli na teren Sejmu. Interweniowała Straż Marszałkowska

Grupa prowokatorów wtargnęła na teren Sejmu. Przedstawiciele tzw. „obrońców demokracji” – jak sami siebie nazywają – weszli na teren Sejmu bez...

zobacz więcej

Sobotnia demonstracja zgromadziła ponad stu, głównie młodych, aktywistów. Wśród nich byli także członkowie Stowarzyszenia Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej i OPZZ. Zgromadzeni wznosili m.in. okrzyki: „Wetuj ustawę, hej Duda wetuj ustawę” i „nie oddamy wam wyborów”.

– PiS chce zapisać Polskę do prawicowej międzynarodówki zamordystów, my jesteśmy po to, żeby w tym przeszkodzić – mówił Maciej Konieczny z Partii Razem. – Bardzo często spotykaliśmy się z haniebną niesprawiedliwością w sądach, PiS-owski bat niczego nie poprawi. Sądy dalej będą bronić możnych i bogatych, stać po stronie oligarchów, teraz będą bronić także PiS-owskiej władzy i ideologii – grzmiał Filip Ilkowski z Pracowniczej Demokracji.

Feministka i działaczka społeczna Kazimiera Szczuka przekonywała, że dziś to nie jest moment, by wypominać politykom dawne grzechy. – Tak, źle zrobili, dopuścili do tego, wszystko wymaga naprawy i poprawy, ale jeśli teraz społeczeństwo nie stanie do oporu, jeżeli nie zrobimy „czarnego protestu” jeszcze dziesięć razy, to każdy chcący być w sądzie sprawiedliwie potraktowany będzie musiał zapisać się do PiS-u – stwierdziła.

Formacje, które zorganizowały wiec przed Pałacem Prezydenckim zapowiedziały, że wezmą udział także w niedzielnym Komitetu Obrony Demokracji przed Sejmem.

W nocy z piątku na sobotę Senat przyjął, bez poprawek, dwie uchwalone w tym tygodniu w Sejmie nowelizacje. Zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych wprowadzają m.in. nowe zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości. Natomiast nowela ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa zakłada m.in. wygaszenie kadencji obecnych 15 członków KRS będących sędziami. Ich następców ma wybrać Sejm (dziś wybierają ich środowiska sędziowskie).

W środę z kolei do laski marszałkowskiej wpłynął projekt PiS nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, który umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

źródło:

Zobacz więcej