RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„KRS to związek zawodowy konserwujący interesy źle służące sądownictwu”

– Minister sprawiedliwości odpowiadał za to, co dzieje się w sądownictwie, a w rzeczywistości nie miał żadnych narzędzi, żeby na te sądy oddziaływać – tak Zbigniew Ziobro w programie „Gość Wiadomości” skomentował uwagę, że zgodnie z przyjętymi przez parlament nowelami ustaw o KRS i sądach powszechnych zyskuje duże uprawnienia. – Pan prof. Rzepliński w 2004 roku powiedział, że KRS to państwowy związek zawodowy konserwujący interesy źle służące polskiemu sądownictwu. Nie można podejrzewać, że profesor mówi językiem PiS-u – tak z kolei odniósł się do krytyki proponowanego w ustawie powoływania członków Rady.

Senat przyjął nowelizację ustaw o KRS i ustroju sądów powszechnych

zobacz więcej

W nocy z piątku na sobotę Senat przyjął bez poprawek przygotowaną w resorcie sprawiedliwości nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowelizację ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która jest inicjatywą poselską.

Przepisy zakładają zmianę sposobu wyboru członków Rady będących sędziami oraz sposobu podejmowania przez nią decyzji w zakresie wyboru kandydatów do objęcia urzędu sędziego. Nowela przewiduje m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej członków: zarówno 15 sędziów, jak i 6 parlamentarzystów. Nowi członkowie Rady – sędziowie mają być wybrani na wspólną 4-letnią kadencję. Kandydatów – sędziów – marszałkowi Sejmu ma zgłaszać prezydium Sejmu lub co najmniej 50 posłów. Mogą oni wybierać kandydatów wyłącznie spośród sędziów zarekomendowanych przez środowiska prawnicze.

Gersdorf: sądy nie mogą być zależne od ministra sprawiedliwości

Obudowa państwa prawa powinna się opierać na odbudowie autorytetu Trybunału Konstytucyjnego – powiedziała pierwsza prezes Sądu Najwyższego...

zobacz więcej

– Demokracja i wymiar sprawiedliwości zyskują realne narzędzia kontroli nieprawidłowości, które narastały przez ostatnie lata w polskim sądownictwie. Polskie sądownictwo na tle Europy wyróżniało się tym, że niemal całkowicie oderwało się od systemu kontroli demokratycznej. Było korporacją, która wszystko sama załatwiała i o wszystkim rozstrzygała. To prowadziło demoralizacji takiej, że poprzez pychę odbierała rozum. Nie można inaczej nazwać sytuacji, w której prominentni przedstawiciele tejże korporacji sędziowskiej, na kongresie sami siebie nazywali kastą i to nadzwyczajną. I to się spotykało z gromkimi brawami zebranych przedstawicieli sędziów – tak o reformie sądownictwa wprowadzanej m.in. za pomocą przyjętych nowelizacji mówił gość TVP Info.

Minister przekonywał, że nowelizacje przywracają standardy europejskie. Zbigniew Ziobro powołał się na informacje Deutsche Welle o tym, że w Niemczech przedstawicieli Sądu Najwyższego mianują wyłącznie minister sprawiedliwości czy ministrowie landowi oraz przedstawiciele Bundestagu. – Sędziowie nie mają tam nic do powiedzenia. A u nas – w naszej propozycji – mają. My nie idziemy tak daleko. Szukamy rozwiązań, które są złotym środkiem dla zbilansowania złych tendencji – mówił.

Dziennikarz TVP Info zaatakowany podczas kontrmanifestacji smoleńskiej

Dziennikarz TVP Info Michał Rachoń został zaatakowany przez uczestnika kontrmanifestacji Obywateli RP podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej na...

zobacz więcej

Gość TVP Info był też pytany o wzrost uprawnień ministra sprawiedliwości. – Tu nie chodzi o to, czy ja zyskuję uprawnienia. Wprowadzamy mechanizmy realnej kontroli balansu władz. Minister sprawiedliwości odpowiadał za to, co dzieje się w sądownictwie, a w rzeczywistości nie miał żadnych narzędzi, żeby na te sądy oddziaływać – ocenił. – Pan prof. Rzepliński w 2004 roku powiedział, że KRS to państwowy związek zawodowy konserwujący interesy źle służące polskiemu sądownictwu. Nie można podejrzewać, że profesor mówi językiem PiS-u – dodał Zbigniew Ziobro.

Poseł PO do dziennikarza TVP Info: skończy pan jak Urban

W trakcie spotkania posła Platformy Obywatelskiej Tomasza Lenza z dziennikarzami doszło do spięcia między politykiem a reporterem TVP Info. –...

zobacz więcej

Po ataku na dziennikarzy – śledztwo

Minister zapowiedział w programie TVP Info, że będzie domagał się stanowczej reakcji prokuratury i organów mu podległych „wobec wszystkich sytuacji nadużycia ataków na media”. Na pytanie o atak na naszego dziennikarza podczas ostatniej miesięcznicy smoleńskiej odpowiedział: „Ataki na media, na dziennikarzy, jeżeli z czymś się kojarzą, to z minioną epoką. Mogę powiedzieć, jako Prokurator Generalny, że będę domagał się stanowczej reakcji prokuratury i organów podległych mi wobec wszystkich sytuacji nadużycia ataków na media”. – Każdy przypadek ataku na dziennikarzy – czy to będzie stacja publiczna czy prywatna, czy TVN czy TVP czy jakakolwiek gazeta – będzie przedmiotem intensywnego śledztwa – powiedział minister.źródło:
Zobacz więcej