Lao Che z nagrodą im. Ciechowskiego

Lao Che z nagrodą im. Ciechowskiego

Zespół Lao Che odebrał w sobotę nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego podczas dorocznego koncertu poświęconego liderowi Republiki, organizowanego w toruńskim klubie „Od Nowa”. Impreza w odbyła się po raz ósmy i ostatni w tej formule.

Muzykom zespołu Lao Che Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego wręczył prezydent Torunia.

Kapituła w uzasadnieniu podkreślała, że na uznanie zasługuje twórczość zespołu „inspirowana tematami historycznymi związanymi z narodem polskim i jego dziejami, charakteryzująca się ciekawą i nietuzinkową oprawą muzyczną, która wnosi nową wartość do polskiej sceny muzycznej”. Po wręczeniu nagrody odbył się krótki koncert zespołu.

Wyróżnienie ustanowiła Rada Miasta Torunia po śmierci Ciechowskiego. Laur przyznawany jest co roku młodym artystom, którzy czerpią inspirację z różnych dziedzin sztuki, za dokonania w minionym sezonie artystycznym. Do tej pory uhonorowano Paulinę Bisztygę, Konrada Niewolskiego, Piotra Roguckiego, Joannę Piwowar, zespół filmowy Paladino, a w ubiegłym roku toruńską Galerię Rusz.

Charyzmatyczny lider zespołu Republika, autor tekstów, kompozytor i producent zmarł siedem lat temu, 22 grudnia 2001 r.

Historia zespołu zaczęła się w 1981 r. w toruńskim Studenckim Klubie „Od Nowa”, gdzie powstał zespół o nazwie Republika (pierwotnie Res Publica), który wkrótce stał się jednym z najważniejszych zjawisk na polskiej scenie muzycznej.

Dowodem na to, że muzyka Ciechowskiego ciągle żyje, jest właśnie toruński koncert. Barak na Gagarina, który był świadkiem największych triumfów zespołu, a także miejscem jego prób, co roku pęka w szwach nie mogąc pomieścić chętnych do posłuchania raz jeszcze na żywo „Białej flagi”, „Telefonów” czy „Obcego astronoma”, tyle, że już w innym wykonaniu – powiedział jeden z organizatorów imprezy.

Od początku ideę grudniowych koncertów pamięci Ciechowskiego wspierali znani polscy muzycy i zespoły przyjmując zaproszenie do Torunia. W obecnej formule koncert odbył się jednak po raz ostatni, gdyż z jego organizacji wycofuje się menadżer Republiki Jerzy Tolak, a dawni muzycy zespołu więcej nie zagrają wspólnie pod starym szyldem.

źródło:

Zobacz więcej