Skarby Biblioteki Narodowej i Jagiellońskiej dostępne dla wszystkich w internecie

Projekt będzie realizowany do 2020 roku (fot. Shutterstock/Triff)

Do 2020 r. zdigitalizowanych zostanie ponad milion woluminów i rękopisów ze zbiorów Biblioteki Narodowej i Jagiellońskiej – zapowiedzieli w piątek w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej twórcy największego w Polsce projektu bibliotekarskiego pn. „Patrimonium”.

Powrót „Antka Policmajstra”. Przekazanie filmowego archiwum z Londynu

Do Filmoteki Narodowej trafiła kolekcja polskich filmów archiwalnych z lat 30. i 40. ubiegłego wieku. Część nagrań jest unikalna i od czasu...

zobacz więcej

W ramach projektu „Patrimonium - digitalizacja i udostępnienie polskiego dziedzictwa narodowego ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej” zdigitalizowanych zostanie do 2020 r. ponad milion najcenniejszych, często unikatowych obiektów bibliotecznych. Skanowane zbiory będą na bieżąco udostępniane za pośrednictwem najnowocześniejszej w Polsce biblioteki cyfrowej – Polony.

To największy projekt w historii polskiego bibliotekarstwa – powiedział dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski podczas piątkowej konferencji prasowej w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Dodał, że przeznaczono na niego w planie trzyletnim 99 mln zł.

Dostęp dla wszystkich

– Projekt „Patrimonium” (...) to jest dodatkowy milion obiektów z naszych magazynów, który każdy z państwa będzie mógł bez wypożyczeń, w najlepszej rozdzielczości przeglądać w swoim komputerze, ściągać na swoje biurko i wykorzystać do woli – mówił Makowski. Inaugurując start projektu „Patrimonium” Makowski podkreślił, że zeskanowane będą rękopisy średniowieczne, renesansowe, aż do obiektów XX-wiecznych, starodruki – od inkunabułów aż po koniec wieku XVII, a także czasopisma, często zachowane tylko w jednym egzemplarzu.

– Biblioteka cyfrowa i projekt „Patrimonium” sprawia, że mogę się dzielić moją wewnętrzną radością z obcowania z polskimi zabytkami, rękopisami – mówił obecny na inauguracji dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk.

Polacy nie czytają i nawet się tego nie wstydzą

Statystyki czytelnictwa wśród Polaków porażają. Jeszcze w 2000 roku liczba nieczytających absolwentów szkół wyższych wynosiła tylko 2 proc. Dziś...

zobacz więcej

Dyrektor Biblioteki Narodowej przypomniał, że obecnie w bibliotece Polona znajduje się 1,7 mln obiektów. Dodał, że po zeskanowaniu kolejnego miliona obiektów „zbiór będzie właściwie kompletny”.

Obiekty wybrane do digitalizacji w ramach projektu, przy którym pracować będzie ponad 200 osób, należą do domeny publicznej, co pozwoli na ich nieograniczone wykorzystanie przez użytkowników.

Dofinansowanie z UE

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Po konferencji prasowej odbył się koncert pt. „Carmen patrium” zespołu śpiewaczego Monodia Polska pod kierunkiem Adama Struga, który specjalizuje się w repertuarze polskich pieśni religijnych i świeckich przekazywanych w tradycji ustnej. Artyści zaśpiewali cztery polskie pieśni średniowieczne. Wykonali m.in. dwie wersje „Bogurodzicy”, najdawniejszej zachowanej polskiej pieśni religijnej, w wersji kcyńskiej z 1407 r. i tzw. „warszawskiej” z 1414 r. (było to pierwsze wykonanie tej wersji „Bogurodzicy” w historii).

Konferencji towarzyszyła też prezentacja trzech zabytków piśmiennictwa polskiego ze zbiorów Biblioteki Narodowej. Pokazano rękopis łaciński – „Bogurodzicy” z ok. 1456 r., oraz manuskrypty pieśni wykonanych podczas koncertu – „Radości wam powiedam” z 1444 r. i „Krystus z martwych wstał jest” z 1414 r.

źródło:

Zobacz więcej