RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Język polski, literatura i kultura polska na Cambridge. Milionowa umowa z Warszawą

Cambridge to jeden z najsłynniejszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii i na świecie (fot. Graeme Robertson/Getty Images)

Rektorzy Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Cambridge podpisali w piątek wartą 15 mln zł umowę o finansowaniu rozwoju programu nauczania języka polskiego oraz literatury i kultury polskiej na brytyjskiej uczelni.

Uczniowie w Wlk. Brytanii nadal będą mogli zdawać maturę z polskiego

Brytyjska minister edukacji poinformowała w piątek, że władze postanowiły zachować egzaminy maturalne z języków mniejszości, w tym języka...

zobacz więcej

Zgodnie z założeniami umowy katedra ma zająć się współpracą badawczą, a także nauczaniem języka polskiego, literatury i kultury studentów Uniwersytetu w Cambridge, uznawanego za jedną z najlepszych uczelni wyższych na świecie.

Oprócz pracy akademickiej, w ramach programu organizowane będą także wydarzenia publiczne, które mają wzmocnić zainteresowanie polską kulturą i społeczeństwem, a także zwiększyć zrozumienie roli Polski w europejskiej historii.

– Kontynuacja funkcjonowania Polish Studies na Uniwersytecie w Cambridge jest szansą dla obu stron na rozwój współpracy w zakresie nauczania i badań – zapewnił prorektor UW ds. naukowych, dr hab. Maciej Duszczyk. Jak dodał, określenie form tej współpracy będzie jednym z zadań Advisory Board, w skład której wejdą przedstawiciele Uniwersytetu w Cambridge, Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Studia polskie w Cambridge

zobacz więcej

Strategiczne relacje

Z kolei prof. Martin Millett, dyrektor School of Arts and Humanities na Uniwersytecie w Cambridge, powiedział: – Cieszymy się, że wzmocnimy relacje z naszymi kolegami z Polski, co nie tylko ma strategiczne znaczenie dla Uniwersytetu w Cambridge, lecz także dla tego momentu w dziejach Europy.

Szefem programu polskich studiów na Cambridge pozostanie dr Stanley Bill, który prowadził projekt w dotychczasowej, pilotażowej fazie.

– Istota tej współpracy polega na tym, że studia polskie będą na Cambridge nie na 10 czy 20 lat, ale na zawsze. Niezależnie od bieżącej polityki i relacji bilateralnych między państwami będzie to na stałe część Uniwersytetu w Cambridge, co jest dobre dla wzajemnego zrozumienia polsko-brytyjskiego – podkreślił dr Bill.

Nowe rzeźby Michała Anioła? Sensacyjne analizy naukowców z Cambridge

Dwie rzeźby z brązu, które historycy sztuki przypisują Michałowi Aniołowi zostaną wystawione w muzeum sztuki w Cambridge. Byłyby to jego jedyne...

zobacz więcej

Jak dodał, głównym zadaniem postawionym przed programem jest „rozwijanie i wzmacnianie we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim związków pomiędzy światem nauki w Polsce i Wielkiej Brytanii”.

Finansowanie programu

Rozwój studiów polskich na Cambridge, prowadzonych w formie pilotażowej od 2014 roku, zostanie sfinansowany ze specjalnej dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 15 mln złotych (3,1 mln funtów). Środki zostaną zainwestowane przez Uniwersytet w Cambridge, zapewniając stałe i stabilne finansowanie programu w przyszłości.

Dotychczasowy rozwój programu był możliwy m.in. dzięki wsparciu School of Arts and Humanities Uniwersytetu w Cambridge, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Mateusza B. Grabowskiego i Fundacji Zdanowicza.

Na jesieni przedstawiciele obu uczelni wezmą udział w specjalnym wydarzeniu w Warszawie, które formalnie uświetni początek bliskiej współpracy pomiędzy Warszawą a Cambridge.

źródło:

Zobacz więcej