W Chinach zbudowano nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej

To pierwsza taki statek wybudowany dla Polski (fot. Shutterstock/Rudmer Zwerver)

„Szare Szeregi” to kolejna jednostka z programu inwestycyjnego armatora, w którym powstanie łącznie 18 masowców wartych ponad 400 mln dol. Nowy masowiec, który wszedł do eksploatacji, ma 180 metrów długości i 30 metrów szerokości, a jego nośność to 39 tys. ton.

Kowalski klika i kupuje w Chinach. Odległość go nie zraża

Nawet 5 mln osób miesięcznie korzysta już z serwisu Aliexpress należącego do chińskiego giganta Alibaba. W ciągu ostatniego roku ich liczba się...

zobacz więcej

Pod dowództwem szczecińskiego kpt. żeglugi wielkiej Krzysztofa Wasika statek „Szare Szeregi” wyruszy w pierwszy rejs. – Jednostka załaduje wyroby stalowe w portach Chin, Japonii i Korei, następnie czeka ją podróż przez Pacyfik i rozładunek w portach meksykańskich – dodał Gogol.

Załogę statku stanowi 40 marynarzy, którzy będą pracować w trybie rotacyjnym.

PŻM realizuje program inwestycyjny zaplanowany na lata 2015-2020, w ramach którego ma powstać 18 masowców wartych ponad 400 mln dol.

Stocznia Yangfan, znajdująca się 350 km na południe od Szanghaju, zbuduje dla PŻM 12 jednostek do przewozów masowych i będą one przekazywane armatorowi w odstępach około sześciotygodniowych.

Pozostałych sześć powstanie także w Chinach w stoczni Yangzijiang. Będą to jeziorowce, czyli statki przystosowane do żeglugi po Wielkich Jeziorach USA i Kanady. Kolejna zamówiona jednostka będzie nosić imię „Solidarność”.

„Szare Szeregi” to pierwszy statek odebrany przez zarządcę komisarycznego PŻM Pawła Brzezickiego. Obecnie armator jest w trakcie wprowadzenia programu naprawczego, który uzyskał akceptację ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka. Program ten jest krytykowany przez Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.

źródło:

Zobacz więcej