Wybuchowa rewolucja. 150 lat temu Nobel po raz pierwszy zaprezentował dynamit

15 lipca po raz pierwszy Nobel zaprezentował swoje odkrycie (fot. Three Lions / Stringer/Getty Images)

Alfred Nobel zrewolucjonizował świat swoim wynalazkiem i ufundował niezwykle prestiżową nagrodę. Pirotechniczną pasją zaraził się od ojca, który z wielkim powodzeniem produkował statki i... miny.

Emanuel Nobel przez wiele lat mieszkał w Rosji. Majątku dorobił się jako właściciel kilku fabryk produkujących silniki dla statków parowych. To on zaraził syna Alfreda pasją do pirotechniki.

W roku 1867 młody wówczas Nobel pracował w laboratorium i jego uwagę przyciągnęła nitrogliceryna sącząca się z uszkodzonego naczynia. Przeciekała do porowatej ziemi, która służyła jako osłona dla kruchych instrumentów naukowych. Porowata ziemia wchłaniała nitroglicerynę, tworząc miękką substancję.

Ładunek wybuchowy w Oslo. Policja aresztowała Rosjanina

17-letni Rosjanin podejrzany zostawienie podejrzanego przedmiotu „przypominającego bombę” w ruchliwej dzielnicy centrum Oslo został zatrzymany...

zobacz więcej

Znak towarowy

Nobel pomyślał, że zaobserwowane zjawisko może być podstawą formuły, której od dawna poszukiwał. Gdy przeprowadził kilka prób, okazało się, że nowa substancja nie eksplodowała przy wstrząsach, tak jak to się dzieje z nitrogliceryną . Można ją było więc bez żadnego ryzyka transportować. W ten sposób Nobel odkrył to, co znamy jako dynamit.

15 lipca po raz pierwszy zaprezentował swoje odkrycie, a chwilę później opatentował tę technologię i zarejestrował znak towarowy „dynamit".

Aby detonacja lasek dynamitu stała się możliwa, wynalazł także detonator i zapalnik. Rynek rósł bardzo szybko, a fabryka Nobla znajdująca się w Hamburgu, eksportowała nitroglicerynę do innych krajów Europy, Ameryki i Australii.

Wręczono Nagrody Nobla. Bob Dylan przysłał list

Laureaci Nagrody Nobla w czterech dziedzinach otrzymali w sobotę z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa medale oraz dyplomy. Na ceremonii zabrakło...

zobacz więcej

„Najbogatszy wagabunda Europy”

Jego laboratoria i fabryki znalazły się w 90 różnych miejscach w ponad 20 krajach. To właśnie popularność dynamitu uczyniła z Nobla bogacza. Victor Hugo opisał go jako „najbogatszego wagabundę Europy”.

Nobel zmarł na atak serca w swoim domu w San Remo we Włoszech 10 grudnia 1896. Kiedy otwarto jego testament, okazało się, że jego fortuna ma zostać spożytkowana na nagrody za największe osiągnięcia w dziedzinie fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury i pokoju. Tak powstała niezwykle ceniona i prestiżowa Nagroda Nobla.

Najbliżsi spadkobiercy z fortuny wartej 31 mln koron szwedzkich otrzymali zaledwie jeden milion.

źródło:
Zobacz więcej