Prezes PiS: sądownictwo cierpi na upadek zasad moralnych i niesprawność

– Sądownictwo cierpi na dwie poważne choroby: upadek zasad moralnych i niesprawność, przewlekłość postępowania – mówił na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem szef PO Grzegorz Schetyna „demoluje państwo”.

Wójcik: reformujemy wymiar sprawiedliwości, bo on szoruje po dnie

– Słyszałem wczoraj konferencje Grzegorza Schetyny i Sławomira Neumana z Platformy Obywatelskiej, którzy stwierdzili, że każdy kto się odważy...

zobacz więcej

Prezes PiS podkreślił, że w programie wyborczym partii była reforma wymiaru sprawiedliwości. – My dotrzymujemy słowa i to, co obiecaliśmy realizujemy. Nie od razu, bo pewne sprawy wymagają czasu, ale realizujemy i to, co robimy w tej chwili - mówię o tych dwóch już uchwalonych ustawach i o tej zapowiedzianej - to jest nic innego, jak realizacja właśnie tych zapowiedzi – mówił Kaczyński.

Jak zaznaczył, zapowiedzi te odnosiły się do realnych problemów społecznych, do realnych problemów naszego życia gospodarczego, publicznego i społecznego.

– Takim problemem był i jest w dalszym ciągu stan polskiego sądownictwa. To sądownictwo niezależnie jeszcze od innych kwestii cierpi na dwie poważne choroby: pierwsza z nich to upadek zasad moralnych, moralności zawodowej, moralności ogólnej, przykładów tutaj nie trzeba jak sądzę przytaczać, jest ich mnóstwo – powiedział prezes PiS.

– Druga sprawa to niesprawność ogromna, przewlekłość postępowania, która powoduje, że wielu ludzi w różny sposób z tego powodu cierpi – dodał Kaczyński.

Andruszkiewicz: jak najszybciej trzeba zrobić porządek z Sądem Najwyższym

– Jak najszybciej trzeba zrobić porządek z Sądem Najwyższym. Prezes Gersdorf broni publicznie kast III RP. Prezes SN to jednocześnie przewodniczący...

zobacz więcej

„Schetyna demoluje państwo polskie”

We wtorek – zapowiedział Schetyna – PO zamierza konsultować się z pozostałymi klubami opozycji ws. wspólnego zaangażowania w blokowanie procesu legislacyjnego projektowanych zmian, czy to na posiedzeniu komisji, czy na obradach plenarnych Sejmu. – Nie możemy dopuścić do tego, co PiS chce zrobić Polsce i obywatelom – powiedział Schetyna. Pytany, czy zamierzają blokować salę obrad, odpowiedział: – bierzemy pod uwagę różne możliwości. Szef PO zapowiedział, że politycy Platformy wezmą udział w niedzielę, w manifestacji organizowanej przed Sejmem przez KOD.

Prezes PiS zaznaczył, że ci, którzy chcą podtrzymać dawny system sądownictwa podnoszą protesty. – Jeżeli to są protesty werbalne, czy te, które ewentualnie byłyby formułowane z mównicy sejmowej, to oczywiście wszystko w porządku, mają do tego prawo, ale padają tutaj zapowiedzi nieporównanie dalej idące tzn. zapowiedzi, które zmierzają po prostu do tego, żeby demolować polskie państwo – powiedział Kaczyński.

– To, co mówił dzisiaj pan Schetyna, to jest właśnie nic innego jak demolowanie polskiego państwa, demolowanie polskiej demokracji. Są też groźby, w istocie groźby karalne wobec tych ludzi, którzy podpisali projekt ustawy o Sądzie Najwyższym – dodał.

źródło:

Zobacz więcej