RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wójcik: reformujemy wymiar sprawiedliwości, bo on szoruje po dnie

– Słyszałem wczoraj konferencje Grzegorza Schetyny i Sławomira Neumanna z Platformy Obywatelskiej, którzy stwierdzili, że każdy kto się odważy podnieść rękę na reformę Sądu Najwyższego, będzie skarżony za dokonanie próby zamachu stanu. Te słowa odczytuję jako atak na 70 proc. społeczeństwa, które źle ocenia wymiar sprawiedliwości. My reformujemy wymiar sprawiedliwości, bo on szoruje po dnie – mówił w programie „Gość poranka” wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Andruszkiewicz: jak najszybciej trzeba zrobić porządek z Sądem Najwyższym

– Jak najszybciej trzeba zrobić porządek z Sądem Najwyższym. Prezes Gersdorf broni publicznie kast III RP. Prezes SN to jednocześnie przewodniczący...

zobacz więcej

W opinii wiceministra „nie ma żadnego zamachu na Sąd Najwyższy”.

– Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdof boi się autonomii Izby Dyscyplinarnej, która będzie rozstrzygała w sprawach dotyczących czynów, które nie powinny być popełnione przez sędziów i prokuratów. Do mnie rocznie wpływa 44 tys. skarg na funkcjonowanie sądów – oświadczył.

Reforma Sądu Najwyższego

Trzy nowe Izby Sądu Najwyższego, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych jego sędziów w stan spoczynku – to niektóre z zapisów projektu nowej ustawy o SN, który PiS złożyło w Sejmie. Propozycja pojawiła się na stronach Sejmu w środę późnym wieczorem.

W SN wyodrębnione mają powstać trzy nowe Izby: Prawa Prywatnego, Prawa Publicznego i Dyscyplinarna. Obecnie w SN są Izby: Cywilna, Karna, Wojskowa oraz Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych.

Projekt zakłada też wprowadzenie zmian w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów SN. Art. 87 projektu stanowi zaś, że „z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie Sądu Najwyższego powołani na podstawie przepisów dotychczasowych przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez ministra sprawiedliwości”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej