RAPORT

Tusk kontra Tusk

Kapsuła czasu z gorzowskiej katedry otwarta. Oto co skrywała

Wstępnie oceniono, że znalezisko jest w bardzo dobrym stanie, mimo tego, że kapsuła czasu była przestrzelona. Zawartość została pokazana w gorzowskim Archiwum Państwowym, na co zgodę wyraziła diecezja zielonogórsko-gorzowska.

Gorzów Wlkp.: Prokuratura bada sprawę pożaru katedry

– Mimo że śledztwo nie zostało jeszcze formalnie wszczęte, prokuratura już prowadzi czynności w związku z pożarem wieży gorzowskiej katedry –...

zobacz więcej

Kapsuła została złożona  prawdopodobnie w iglicy katedralnej wieży w 1934 roku. W środku znajdują się również odpisy dokumentów z 1781 roku. Znaleziono w sumie czternaście kart. Oprócz odpisu jest też opisana historia wieży katedralnej i informacje o Landsbergu z lat 20-tych XIX wieku – m.in. cały skład rady miejskiej, wykaz urzędników miejskich, czy ceny produktów żywnościowych.

W kapsule znalazły się też stare banknoty. To pieniądze zastępcze, wypuszczane przez władze Landsberga, a drukowane w Głogowie. Są też monety z czasów I wojny światowej. Co ciekawe, zawartość złotej kuli była przestrzelona. Wszystko przez żołnierzy rosyjskich, którzy wchodząc do miasta lubili w ten sposób traktować kościelne wieże.

Zawartość kapsuły czasu zostanie w gorzowskim Archiwum Państwowym, na co zgodę wyraziła diecezja zielonogórsko-gorzowska.

Kościół Mariacki jest najstarszą budowlą w Gorzowie Wielkopolskim, został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia usytuowana w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej