Andruszkiewicz: jak najszybciej trzeba zrobić porządek z Sądem Najwyższym

– Jak najszybciej trzeba zrobić porządek z Sądem Najwyższym. Prezes Gersdorf broni publicznie kast III RP. Prezes SN to jednocześnie przewodniczący Trybunału Stanu, jeżeli PiS chce uruchomić Trybunał Stanu w tej kadencji, to potrzebny jest sędzia obiektywny, a nie broniący kast. Rozliczenia powinny dotyczyć byłych ministrów rządów PO, czy chociażby pana Donalda Tuska – powiedział w programie „Gość poranka” poseł Kukiz'15, przewodniczący stowarzyszenia Endecja Adam Andruszkiewicz.

„Chcemy stworzyć sądy kasacyjne, obok Sądu Najwyższego”

– Ważnym elementem reformy sądownictwa jest zmiana modelu kasacyjnego. Chcemy stworzyć sądy kasacyjne, które będą rozpoznawać kasacje oprócz Sądu...

zobacz więcej

Trzy nowe Izby Sądu Najwyższego, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych jego sędziów w stan spoczynku – to niektóre z zapisów projektu nowej ustawy o SN, który PiS złożyło w Sejmie. Propozycja pojawiła się na stronach Sejmu w środę późnym wieczorem.

– Charakter, zakres i duża liczba zmian ustrojowych przesądzają o potrzebie uchwalenia nowej ustawy, to jest uregulowania całości problematyki organizacji oraz funkcjonowania SN, a także postępowania przed tym sądem w nowym, spójnym koncepcyjnie i konstrukcyjnie akcie prawnym – piszą w uzasadnieniu autorzy poselskiej propozycji.

Według posłów PiS po zmianach orzecznictwo SN „będzie się cieszyć większym autorytetem i zaufaniem ze strony obywateli”.

– Nowe regulacje mają gwarantować pełnienie funkcji sędziego przez osoby o najwyższych kwalifikacjach zawodowych i etycznych – argumentują.W SN wyodrębnione mają powstać trzy nowe Izby: Prawa Prywatnego, Prawa Publicznego i Dyscyplinarna. Obecnie w SN są Izby: Cywilna, Karna, Wojskowa oraz Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych. Projekt zakłada też wprowadzenie zmian w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów SN.

źródło:
Zobacz więcej