RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Wandale uszkodzili pietę z kościoła oo. kapucynów na Miodowej

Uszkodzenie figury jest poważne (fot. fb/Bracia Mniejsi Kapucyni - Prowincja Warszawska)

W nocy nieznani sprawcy uszkodzili figurę Matki Bożej, znajdującą się we wnęce pomiędzy kościołem ojców kapucynów przy ul. Miodowej a gmachem ministerstwa zdrowia – poinformował o. Gabriel Bartoszewski.

Satanistyczne znaki i obraźliwe napisy. Wandale sprofanowali kościół w Częstochowie

Pentagram, odwrócone krzyże, hasła: „zabić chrześcijan „ i „ten kościół spłonie” – to wszystko pojawiło się na elewacji kościoła rektorskiego pw....

zobacz więcej

Jak zaznaczył o. Bartoszewski, Pieta „przewróciła się w lewą stronę i uderzyła w stojący za nią mur. W wyniku uderzenia uszkodzona została głowa Maryi”. – Nie wiadomo, kto to zrobił i w jaki sposób – wyjaśnia zakonnik.

O. Bartoszewski zaznaczył, że nie jest to pierwszy akt wandalizmu na tej figurze – dwa tygodnie temu ktoś oblał ją „ciemnym, brzydkim płynem”. Ojcowie oczyścili figurę; teraz znów została uszkodzona. Zakonnicy planują oddać pietę do konserwacji.

O. Gabriel wyjaśnił, że klasztor nie zamierza zawiadamiać policji. – Nasze doświadczenie wskazuje, że to nic nie da. Dla policji będzie to małe uszkodzenie, mała szkoda i już – skonstatował zakonnik.

Opowiedział, że pieta została umieszczona w niszy po wojnie, od tego czasu jest otaczana kultem przez mieszkańców stolicy. – Ludzie się tutaj modlą, zapalają świeczki, składają kwiaty – zauważył o. Bartoszewski.

Klasztor ojców kapucynów został ufundowany przez króla Jana III Sobieskiego w 1681 r. jako wotum dziękczynne za zwycięstwo nad Turkami pod Chocimiem. Od 1918 r. działa przy nim jadłodajnia dla bezdomnych, która codziennie wydaje 200 ciepłych posiłków.

źródło:

Zobacz więcej