RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wandale uszkodzili pietę z kościoła oo. kapucynów na Miodowej

Uszkodzenie figury jest poważne (fot. fb/Bracia Mniejsi Kapucyni - Prowincja Warszawska)
Uszkodzenie figury jest poważne (fot. fb/Bracia Mniejsi Kapucyni - Prowincja Warszawska)

W nocy nieznani sprawcy uszkodzili figurę Matki Bożej, znajdującą się we wnęce pomiędzy kościołem ojców kapucynów przy ul. Miodowej a gmachem ministerstwa zdrowia – poinformował o. Gabriel Bartoszewski.

Satanistyczne znaki i obraźliwe napisy. Wandale sprofanowali kościół w Częstochowie

Pentagram, odwrócone krzyże, hasła: „zabić chrześcijan „ i „ten kościół spłonie” – to wszystko pojawiło się na elewacji kościoła rektorskiego pw....

zobacz więcej

Jak zaznaczył o. Bartoszewski, Pieta „przewróciła się w lewą stronę i uderzyła w stojący za nią mur. W wyniku uderzenia uszkodzona została głowa Maryi”. – Nie wiadomo, kto to zrobił i w jaki sposób – wyjaśnia zakonnik.

O. Bartoszewski zaznaczył, że nie jest to pierwszy akt wandalizmu na tej figurze – dwa tygodnie temu ktoś oblał ją „ciemnym, brzydkim płynem”. Ojcowie oczyścili figurę; teraz znów została uszkodzona. Zakonnicy planują oddać pietę do konserwacji.

O. Gabriel wyjaśnił, że klasztor nie zamierza zawiadamiać policji. – Nasze doświadczenie wskazuje, że to nic nie da. Dla policji będzie to małe uszkodzenie, mała szkoda i już – skonstatował zakonnik.

Opowiedział, że pieta została umieszczona w niszy po wojnie, od tego czasu jest otaczana kultem przez mieszkańców stolicy. – Ludzie się tutaj modlą, zapalają świeczki, składają kwiaty – zauważył o. Bartoszewski.

Klasztor ojców kapucynów został ufundowany przez króla Jana III Sobieskiego w 1681 r. jako wotum dziękczynne za zwycięstwo nad Turkami pod Chocimiem. Od 1918 r. działa przy nim jadłodajnia dla bezdomnych, która codziennie wydaje 200 ciepłych posiłków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej