RAPORT

Pogarda

Ukraińcy blokują prace ekshumacyjne. Chcą pomników OUN i UPA w Polsce?

Krzyż w Hruszowicach upamiętniający Ukraińców, którzy ratowali Polaków (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Krzyż w Hruszowicach upamiętniający Ukraińców, którzy ratowali Polaków (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Ani o krok naprzód nie posunęły się negocjacje z Ukrainą, która wstrzymuje polskie ekshumacje – podaje „Nasz Dziennik”. Jak czytamy w gazecie, mimo starań polskich służb dyplomatycznych i Instytutu Pamięci Narodowej nadal obowiązuje ukraińskie embargo na wszelkie prace poszukiwawcze, ekshumacyjne i porządkowe dotyczące polskich mogił na Ukrainie.

Liczne rozmowy i negocjacje nie skłoniły strony ukraińskiej do choćby minimalnego odstępstwa od dyktatu, uzależniającego poszukiwania i upamiętnienia polskich ofiar z czasów drugiej wojny światowej od legalizacji na terenie Polski pomników gloryfikujących formacje OUN i UPA. To – jak pisze „Nasz Dziennik” – organizacje „zbrodnicze”, odpowiedzialne za „bestialskie wymordowanie” około 130 tysięcy Polaków z Kresów.

Wobec fiaska rozmów na poziomie Instytutu Pamięci Narodowej, który zaproponował powołanie grup roboczych w celu legalizacji pomników po obu stronach granicy, polscy negocjatorzy oczekują zdecydowanych działań na poziomie najwyższych władz państwowych. Ukraińcy nie są bowiem zainteresowani pracą w takich grupach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej