RAPORT

Tusk kontra Tusk

Złota Kaczka dla „Lejdis”

Złota Kaczka dla „Lejdis”
Obraz „Lejdis” w reżyserii Tomasza Koneckiego według scenariusza Andrzeja Saramonowicza (na zdj.) uhonorowano Złotą Kaczką dla najlepszego polskiego filmu sezonu 2007/2008 (fot. PAP/Paweł Supernak)

Film „Lejdis” w reżyserii Tomasza Koneckiego otrzymał Złotą Kaczkę, nagrodę miesięcznika „Film” dla najlepszego filmu sezonu 2007/2008. Tegoroczną edycję Złotych Kaczek rozstrzygnięto podczas środowej gali w Warszawie.

Za najlepszą rolę kobiecą sezonu 2007/2008 nagrodzono Danutę Szaflarską, która zagrała główną rolę w filmie „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej.

Nagrodę dla najlepszego polskiego aktora filmowego sezonu 2007/2008 otrzymał od czytelników „Filmu” Piotr Adamczyk, uhonorowany za role w komediach „Nie kłam, kochanie” (reż. Piotr Wereśniak) i „Lejdis” (reż. Tomasz Konecki).

Złotą Kaczkę za najlepszy polski filmowy scenariusz sezonu 2007/2008 otrzymali scenarzyści „Lejdis” – Andrzej Saramonowicz, Anna Andrychowicz-Słowik, Małgorzata Saramonowicz, Ewa Sienkiewicz i Hanna Węsierska.

Przyznano też nagrodę za najlepsze zdjęcia w polskich filmach sezonu 2007/2008. Złotą Kaczkę otrzymał operator Paweł Edelman, autor zdjęć do „Katynia” Wajdy.

Z okazji stulecia polskiej komedii przyznano również okolicznościowe nagrody dla aktorów, reżyserów i filmów komediowych.

Za najlepszą komedię ostatnich stu lat uznano „Seksmisję” Juliusza Machulskiego.

W kategorii „Aktorka komediowa stulecia” zwyciężyła Irena Kwiatkowska, a za aktora komediowego stulecia czytelnicy „Filmu” uznali Jerzego Stuhra.

96-letnia Kwiatkowska – niezapomniana „kobieta pracująca” w „Czterdziestolatku” Jerzego Gruzy i ciocia Lusia w „Rozmowach kontrolowanych” Sylwestra Chęcińskiego – została nagrodzona przez publiczność w Sali Kongresowej owacją na stojąco.

Jerzy Stuhr – pamiętny Maks z „Seksmisji” i nadszyszkownik Kilkujadek z Kingsajzu” Machulskiego – nie pojawił się na gali, ponieważ jest w Chicago. Nagrodę w imieniu aktora odebrał jego syn, Maciej Stuhr.

W plebiscycie na reżysera komediowego stulecia zwyciężył Stanisław Bareja. Złotą Kaczkę odebrał syn artysty – Jan Bareja.

Złote Kaczki to nagrody przyznawane przez czytelników magazynu „Film”, głosujących co roku w specjalnym plebiscycie. Statuetki przyznawane są od 1956 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej