RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Satelity zeskanują powiat sochaczewski. Szukają śladów bitew

W bitwie nad Bzurą walczyła m.in. polska kawaleria (fot. Wikimedia.com)
W bitwie nad Bzurą walczyła m.in. polska kawaleria (fot. Wikimedia.com)

Powiat sochaczewski zostanie dokładnie sfotografowany przez krążące wokół Ziemi satelity. Zdjęcia posłużą do zlokalizowania zabytków archeologicznych z okresu I wojny światowej. Inicjatorom akcji zależy zwłaszcza na znalezienie reliktów wojny pozycyjnej z lat 1914/1915 na odcinku od Bolimowa po Kamion. Zakres badań w projekcie jest jednak szerszy.

„Nigdy więcej wojny!” Polska – tu zaczęła się II wojna światowa

„Halo, halo, tu Warszawa. Dziś rano o godzinie 5. minut 40 oddziały niemieckie przekroczyły granicę Polską, łamiąc pakt o nieagresji…” – ten...

zobacz więcej

Skaning ma posłużyć pracownikom Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Liczą na potwierdzenie dotychczasowych hipotez dotyczących m.in. miejsc pochówku żołnierzy, okopów oraz ruin kościoła w Kamionie. Ale poszukują też starszych reliktów – z I wojny światowej.

Po przeanalizowaniu fotografii naukowcy oznakują i opiszą stanowiska archeologiczne, a efekt prac opiszą w publikacji. Projekt potrwa dwa lata. Jego koszt to ponad 100 tys zł. Realizacja jest możliwa dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej