RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Uchodźcy w Warszawie nauczą się pływać i walczyć

W treningach MMA mogą uczestniczyć osoby od 16. roku życia (fot. Maza_Fight_Gallery/ pixabay)
W treningach MMA mogą uczestniczyć osoby od 16. roku życia (fot. Maza_Fight_Gallery/ pixabay)

W treningach pływania, piłki nożnej i sztuk walki weźmie w Warszawie udział ok. 100 uchodźców – dorosłych i dzieci. Zajęcia – prowadzone w ramach unijnego projektu RESQUE – potrwają od lipca do grudnia.

Polacy zwolnieni z niemieckiego aresztu. Mieli próbować napaść na ośrodek dla uchodźców

Czterech Polaków, którzy w niedzielę zostali zatrzymani przez policję w Adelsheim w zachodnich Niemczech, wyszło na wolność. Według świadków...

zobacz więcej

W zajęciach sportowych bezpłatnie mogą uczestniczyć zarówno osoby, które mają już status uchodźcy, jak i te, które dopiero się o niego ubiegają.

– Osoby, które mieszkają w ośrodkach dla cudzoziemców, m.in. na warszawskim Targówku, ale też w Dębaku, bardzo często wspominały o tym, że nie mają jakiejś ciekawej propozycji, nie mają zajęcia - mówi Justyna Frydrych z działającej na rzecz wsparcia migrantów w integracji i indywidualnym rozwoju fundacji „Ocalenie”, która jest jednym z organizatorów przedsięwzięcia.

– Przypomnijmy, że przez pierwsze 6 miesięcy swojego pobytu w Polsce te osoby nie mogą pracować, dlatego postanowiliśmy coś z tym zrobić – dodaje.

Czeczeni czekają na status uchodźcy

zobacz więcej

Pływnie dla kobiet, MMA dla mężczyzn

Jak zaznaczyła, przed napisaniem projektu fundacja konsultowała się z mieszkańcami ośrodków dla cudzoziemców co do zajęć, jakimi byliby zainteresowani. Kobiety i dziewczęta największą ochotę miały na pływanie, a mężczyźni – na treningi piłki nożnej i mieszanych sztuk walk MMA.

– Odzew przeszedł nasze oczekiwania, zwłaszcza jeśli chodzi o basen, tutaj mamy komplet, a nawet na pierwsze zajęcia przyszło więcej osób niż mamy założonych w projekcie – powiedziała Frydrych i zaznaczyła, że fundacja będzie prowadzić na bieżąco rekrutację i jeśli będą zwalniały się miejsca, będzie zapisywać kolejnych chętnych. Wciąż są wolne miejsca na treningi piłki nożnej i MMA.

Zajęcia na pływalni są przeznaczone dla kobiet i dziewcząt od 12. roku życia, piłka nożna jest dla dzieci od 4. do 14. roku życia, natomiast w treningach MMA mogą uczestniczyć osoby od 16. roku życia. Frydrych podkreśliła, że projekt ma integrować uchodźców zarówno między sobą, jak i ze społecznością lokalną.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej