RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Częste korzystanie z telefonu ogłupia? Niepokojące wyniki eksperymentu

Do eksperymentu zostało zaproszonych 800 użytkowników smartfonów (fot. Shutterstock/Ivanko80)

Uczeni sprawdzili wpływ częstego korzystania z telefonu na inteligencję. Ich wnioski są zaskakujące.

Naukowcy z University of Texas i McCombs School of Business w Austin stwierdzili, że możliwości poznawcze mózgu obniżają się, kiedy w naszym pobliżu jest smartfon. Niezależnie od tego, czy jest włączony, czy wprost przeciwnie.

„Detoksykacja” w szkole. Uczniowie wytrzymali tydzień bez smartfonów

Uczniowie z technikum we włoskim mieście Prato na tydzień oddali nauczycielowi swoje telefony komórkowe. Jak pisze dziennik „Corriere della Sera”,...

zobacz więcej

Sama obecność smartfona ogranicza

Jak podaje Qz.com, do niecodziennego eksperymentu zostało zaproszonych 800 użytkowników smartfonów. Ich zadaniem było wykonywanie różnych czynności wymagających pełnej koncentracji. Zanim uczestnicy przystąpili do testów, zostali poproszeni o umieszczenie telefonów w różnych miejscach – w torbie, na biurku, w kieszeni i w pokoju obok. Wszyscy zostali także poproszeni o wyłączenie głosu w telefonie.

Gdy telefony zmieniały swoje miejsce, badani byli poddawani dalszym testom.

Naukowcy doszli do wniosku, że wyniki badań są jednoznaczne. Z rozwiązaniem zadań najlepiej poradzili sobie ci, których telefon znajdował się w innym pomieszczeniu. Najgorzej ci, którzy mieli go w zasięgu wzroku, na biurku. – Widzimy liniowy trend, który sugeruje, że sama obecność smartfona w pobliżu jest wystarczająca do ograniczenia zdolności poznawczych badanych – powiedział Adrian Ward z McCombs School of Business.

W kolejnym badaniu naukowcy zapytali jego uczestników, jak ważne w ich życiu są telefony. Tu także wyniki nie pozostawiały złudzeń. Najgorzej poradzili sobie ci, którzy stwierdzili, że nie wyobrażają sobie życia bez smartfona, a podczas badań ich telefon leżał na biurku, w torbie, bądź znajdował się w kieszeni.

Jednak, jak w poprzednim przypadku, z rozwiązywaniem badań nie mieli większych problemów, gdy smartfon leżał w innym pomieszczeniu. Na wynik badania żadnego znaczenia nie miało to, czy telefon był włączony.

źródło:
Zobacz więcej