RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kasparow wraca do gry. Mistrz szachowy gotowy na podbój USA

Po 12 latach przerwy mistrz wraca do gry (fot. flickr/Ace Kindredzen)
Po 12 latach przerwy mistrz wraca do gry (fot. flickr/Ace Kindredzen)

„Jestem przygotowany na powrót, jeśli okaże się, że mogę coś jeszcze zrobić na szachownicy” – napisał na portalu społecznościowym Garri Kasparow. Były rosyjski mistrz szachowy po 12 latach przerwy od gry wraca do szachowej rywalizacji. 14 sierpnia weźmie udział w turnieju w amerykańskim St. Louis zaliczanym do serii Grand Chess Tour.

Kasparow: Putin jest jak rak. Powinien być wyizolowany i usunięty

– Przestańcie traktować go jak przywódcę, z którym można negocjować. Przestańcie legitymizować jego brutalny reżim kosztem Rosjan. Putin jest jak...

zobacz więcej

„Cieszę się, że otrzymałem szansę powrotu i gry przeciwko tak znakomitym zawodnikom. To będzie dla mnie najpoważniejszy test od czasu, gdy porzuciłem szachy” – napisał 54-letni Kasparow.

Kasparow przez 18 lat był mistrzem międzynarodowej federacji FIDE. Rywalizację zakończył w 2005 r. Zaczął wtedy stawiać pierwsze kroki w polityce. Występował natomiast w turniejach pokazowych i rozgrywał partie symultaniczne. W 2008 r. był kandydatem w wyborach prezydenckich w Rosji jako lider Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego.

Od 2013 r. mieszka w Nowym Jorku. W 2015 r. wydał książkę, w której opisał mechanizmy władzy Władimira Putina prowadzącego Rosję w kierunku dyktatury.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej