SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Szczyt pod specjalnym nadzorem. Trwa spotkanie przywódców G20 w Hamburgu

Dziś w Hamburgu początek dwudniowego szczytu G20 z udziałem przywódców najważniejszych gospodarek świata(fot. PAP/EPA/ARMANDO BABANI)
Dziś w Hamburgu początek dwudniowego szczytu G20 z udziałem przywódców najważniejszych gospodarek świata(fot. PAP/EPA/ARMANDO BABANI)

W Hamburgu rozpoczął się dwudniowy szczyt G20 z udziałem przywódców najważniejszych gospodarek świata. Dyskusja ma dotyczyć m. in. konfliktów na świecie i polityki klimatycznej. Liderzy Unii Europejskiej i Japonii przybyli na szczyt z już uzgodnioną umową handlową.

Politycy zjeżdżają do Niemiec. Pierwsze spotkania przed szczytem G20

Do Hamburga dzisiaj przyjadą pierwsze delegacje na rozpoczynający się w piątek szczyt G20. W godzinach popołudniowych spodziewany jest przyjazd...

zobacz więcej

Na pierwszej sesji przywódcy 19 najbardziej wpływowych państw i Unii Europejskiej dyskutują o walce z międzynarodowym terroryzmem. Cieniem na spotkaniu kładą się ekscesy prowokowane przez skrajną lewicę. Tematem drugiej sesji obrad będzie wzrost gospodarczy i wolny handel. Uczestnicy szczytu poruszą też problemy ochrony klimatu i kryzysu uchodźczego oraz partnerstwa z Afryką.

Nie wiadomo, czy uda się uzgodnić tekst oświadczenia końcowego, na które zgodę muszą wyrazić wszyscy przywódcy.

Grupie G20 przewodniczą w tym roku Niemcy. Swojemu przewodnictwu nadali hasło „kształtowanie zglobalizowanego świata”.

Kanclerz Angela Merkel wielokrotnie krytykowała przed spotkaniem Stany Zjednoczone za protekcjonizm w handlu międzynarodowym oraz decyzję o wycofaniu się z podpisanego dwa lata temu w Paryżu porozumienia klimatycznego.

Gwałtowne starcia w Hamburgu. Dziesiątki rannych policjantów [WIDEO]

zobacz więcej

Przesłanie wolnego handlu

Bruksela i Tokio przyspieszyły negocjacje, by jeszcze przed szczytem G20 ogłosić porozumienie w sprawie zbliżenia obu gospodarek. – Unia Europejska i Japonia jadą z przesłaniem wolnego handlu wbrew protekcjonistycznym tendencjom – powiedział premier Japonii Shinzo Abe.

To aluzja do działań prezydenta Donalda Trumpa, który jest przeciwny liberalizacji w handlu.

„Zamykanie się nie jest dobre dla biznesu”

– Zamykanie się nie jest dobre ani dla biznesu, ani dla światowej gospodarki, ani dla pracowników – komentował Jean-Claude Juncker. Szef Komisji Europejskiej zapowiedział, że Unia i Japonia przedstawią takie stanowisko w Hamburgu.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk mówił, że na szczycie spyta amerykańskiego prezydenta o stanowisko w sprawie przemytu ludzi z Libii do Europy. – Europa zaproponuje ostre sankcje ONZ wobec wszystkich, którzy mają związek z przemytem nielegalnych migrantów na terenie Libii – powiedział szef Rady.

Chiny i Rosja już poinformowały, że będą przeciwne, Stany Zjednoczone – jak mówił szef Rady – na razie milczą.

Spotkanie z Merkel

Donald Trump, który w czwartek po południu przyleciał do Hamburga, spotkał się z kanclerz Angelą Merkel. Jak poinformował rzecznik niemieckiego rządu, godzinna rozmowa w hotelu Atlantic dotyczyła zagrożenia ze strony Korei Północnej, sytuacji na Bliskim Wschodzie, konfliktu na wschodzie Ukrainy, a także tematów, które będą poruszane podczas rozpoczynającego się jutro dwudniowego szczytu G20. Przy okazji szczytu, Donald Trump ma po raz pierwszy rozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Amerykański przywódca przyleciał do Hamburga z Warszawy, gdzie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, uczestniczył - jako gość honorowy - w spotkaniu państw Trójmorza oraz wygłosił przemówienie do Polaków przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich.

źródło:
Zobacz więcej