RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przemilczana na Zachodzie. 73 lata od operacji „Ostra Brama”

W operacji brało udział około 12 i pół tysiąca żołnierzy Armii Krajowej(fot. Wikipedia)
W operacji brało udział około 12 i pół tysiąca żołnierzy Armii Krajowej(fot. Wikipedia)

73 lata temu, 7 lipca 1944 r., rozpoczęła się operacja pod kryptonimem „Ostra Brama”. Została przeprowadzona przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza” na Wileńszczyźnie. Jej celem było samodzielne oswobodzenie Wilna z rąk niemieckiego okupanta, zanim zrobi to Armia Czerwona.

Obchody 73. rocznicy Akcji Burza i Operacji Ostra Brama

zobacz więcej

Gdyby plan ten udało się zrealizować, polskie wojsko mogłoby przyjąć rolę gospodarza wobec nacierających Sowietów i tym samym zaakcentować swoje prawo do przejętych ziem. 7 lipca 1944 r. o świcie, w związku z szybkim zbliżaniem się wojsk radzieckich do miasta, dowódca okręgu wileńskiego podpułkownik Aleksander Krzyżanowski „Wilk” zdecydował o rozpoczęciu operacji.

Tego samego dnia w okolice Wilna dotarły regularne oddziały Armii Czerwonej, które podjęły szturm generalny. Przez kilka dni trwały zaciekłe walki z broniącymi się hitlerowcami, w których oddziały AK współdziałały z oddziałami radzieckimi. Miasto zostało zdobyte 13 lipca.

Operacja „Ostra Brama”

W trwającej tydzień operacji „Ostra Brama” brało udział ok. 12,5 tys. żołnierzy Armii Krajowej i prawie 100 tys. radzieckich. Wilna broniło 30 tys. wojsk Wermachtu. Straty AK wyniosły ok. 500 poległych i tysiąc rannych.

Operacja nie została zauważona na Zachodzie, ponieważ była niezgodna z międzyalianckimi ustaleniami ws. przynależności państwowej Wilna i ustanowieniem nowej granicy polsko-radzieckiej na Linii Curzona. Z tego powodu minister informacji Wielkiej Brytanii Brendan Bracken nałożył cenzurę prewencyjną na wszelkie doniesienia w mediach w tej kwestii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej