RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Władze w Polsce mogą odczuwać satysfakcję”. Tusk o wizycie Trumpa

Przewodniczący Tusk zadeklarował, że podczas szczytu zapyta prezydneta Trumpa o stanowisko ws. przemytu migrantów (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
Przewodniczący Tusk zadeklarował, że podczas szczytu zapyta prezydneta Trumpa o stanowisko ws. przemytu migrantów (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

– Zobaczymy, jak naprawdę będzie wyglądała polityka amerykańska wobec Rosji, szczególnie w kontekście Ukrainy – powiedział w czwartek przewodniczący Rady Europejskiej. Donald Tusk, komentując wystąpienie Donalda Trumpa w Warszawie, zaznaczył, że stosunek Trumpa do Rosji w wielu rozmowach jest „trochę inny”. Szef RE ocenił też, że wizyta amerykańskiego prezydenta w Polsce to niekwestionowany sukces rządzących.

„W imieniu własnym i Melanii – dziękuję, Polsko” [RELACJA]

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przyleciał w czwartek po południu do Hamburga na dwudniowy szczyt G20. Samolot prezydenta Stanów...

zobacz więcej

Donald Tusk był pytany przez dziennikarzy w Brukseli o sprzeczne sygnały wysyłane przez partie opozycyjne. – Dla opozycji to jest trudny moment, bo sukces dyplomatyczny jest bezdyskusyjny – odpowiedział. – Przyjeżdża prezydent najpotężniejszego państwa na świecie i mówi bardzo fajne rzeczy o Polsce i o rządzących. Nie dziwię się, że to jest ten dzień, w którym władze w Polsce mogą odczuwać satysfakcję – mówił Tusk.

Szef Rady zauważył, że wszystkich powinny cieszyć pozytywne słowa o Polsce. Zwrócił uwagę, że amerykański prezydent mówił o „Solidarności”, papieżu Janie Pawle II, Powstaniu Warszawskim i drugiej wojnie światowej. Jak powiedział, przemówienie Trumpa dotyczyło „wielkiej pozycji Polski, jaką udało się zbudować wszystkim poprzednikom aktualnego rządu”.

Dotąd stosunek Trumpa do Rosji był „trochę inny”

Polityk odniósł się też, do słów amerykańskiego przywódcy na temat Rosji. Był pytany m.in. o oczekiwania dotyczące spodziewanego spotkania Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na rozpoczynającym się w piątek szczycie G20 w Hamburgu.

Dla opozycji to jest trudny moment, bo sukces dyplomatyczny jest bezdyskusyjny

Rzecznik Trumpa: „zero dowodów” na ingerencję Rosji w wybory w USA

Prezydent elekt Donald Trump uważa, że istnieje „zero dowodów” na to, iż Moskwa ingerowała w wybory w USA i wpłynęła na ich wynik – oświadczył w...

zobacz więcej

– Zobaczymy, jak naprawdę będzie wyglądała polityka amerykańska, szczególnie w kontekście Ukrainy. Nie chciałbym zdradzać szczegółów rozmów m.in. w cztery oczy tutaj w Brukseli z Donaldem Trumpem, ale nie ulega wątpliwości, że stosunek prezydenta do Rosji w wielu rozmowach jest trochę inny niż ten, który zaprezentował dzisiaj w Warszawie. Ja to rozumiem; to, do kogo się mówi, też często decyduje o pewnej tonacji – powiedział były premier. – Być może czeka nas pozytywna ewolucja – dodał.

„Zapytam Trumpa o stanowisko ws. przemytu migrantów do Europy”

– Przy okazji szczytu G20 zapytam prezydenta Donalda Trumpa o stanowisko ws. przemytu do Europy nielegalnych imigrantów z terytorium Libii – zadeklarował przewodniczący RE. Jak powiedział, milczenie USA w tej sprawie jest niepokojące. Zaznaczył, że „zależało by mu na konkretnych decyzjach amerykańskiego prezydenta m.in. w sprawie przemytników migrantów”.

USA zamknięte dla uchodźców. Dekret imigracyjny Trumpa wchodzi w życie

Od dziś Stany Zjednoczone ograniczają przyjmowanie uchodźców oraz wpuszczanie na swoje terytorium obywateli sześciu krajów muzułmańskich. To efekt...

zobacz więcej

Przemyt nielegalnych imigrantów

– Wysłałem taki list z pomysłem do wszystkich przywódców europejskich, aby zaproponować ostre sankcje ze strony Narodów Zjednoczonych wobec wszystkich, którzy mają związek z przemycaniem nielegalnych imigrantów na terenie Libii – mówił Tusk. Dodał, że dla swojego pomysłu uzyskał wsparcie wszystkich państw europejskich oraz premiera Japonii Shinzo Abego.

Przeciwne tej propozycji są Chiny i Rosja – zaznaczył. – Nie jestem tym zaskoczony, natomiast milczenie Stanów Zjednoczonych w tej sprawie też mnie lekko zaniepokoiło; będę pytał prezydenta o to także w Hamburgu, bo nikomu nie muszę tłumaczyć, jak ważne dla Europy jest zatrzymanie tego handlu ludźmi de facto, czyli organizowania za pieniądze masowej migracji przez Libię do Europy – podkreślił.

W czwartek, w przemówieniu na placu Krasińskich w Warszawie prezydent Trump powiedział, że Rosja „musi przestać destabilizować Ukrainę, musi przystąpić do walki w obronie cywilizacji”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej